462 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 2 Svar

Beat
Beat
Tilmeldt:
22. mar 2015
Følger: 1 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 119

Spørgsmål til tæves opførelse overfor hvalp. Spørgsmål til tæves opførelse overfor hvalp.

Hej HG.

Jeg er ikke så erfaren inden for hvordan tæver opføre sig overfor hvalpe og det er min far og hans kone heller ikke.

Sagen er den at de har 2 schæfere den ene en tæve på 5 de har adopteret her for et par måneder siden.

Jeg har jo Beat på 12 uger, og vi var på besøg her igår, de har også en schæfer han på 14 måneder og ham og beat leger meget og hygger sig.

Men tæven hun, vimser rundt om beat tager hele gabet hen over nakken på ham, hun bider ikke (han siger ikke noget til det) hun triller ham rundt og når han er fræk kommer hun farende knurre og tager ham i nakke .. Vi var også i hundeskoven hvor beat til sidst ikke rigtig syntes han gad gå samme vej som os, kaldte på han men ja han høre ikke så godt smiley så løber hun ned og henter ham og "skælder" lidt ud..

Mine forældre har været meget nervøse for om hun vil gøre ham noget fordi det kan godt se lidt voldsomt ud., jeg tænker at det er hendes moder instinkt at hun "opdrager" ham, hvis jeg tager ham op bliver hun helt underlig løber hen og forsøger at få ham ud af armene på mig, kun sket en gang fordi han var ved at tisse på gulvet, tog ham ikke op mere efter for ville jo heller ikke stresse hende..

Hvad tænker i er det normalt at tæver er sådan ? Jeg har aldrig selv haft tæve med hvalpe så aner intet om hvordan de er ..


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Elektriker 1.000 kr.
  • Græsslåning 1.126 kr.
  • Radiatorer på losseplads 1.500 kr.
  • Vandrør og afløb 730 kr.
  • Hjælp til nedrivning af skorsten 205 kr.
  • Flytning af strømstik 1.890 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Spørgsmål til tæves opførelse overfor hvalp.
Kommentér på:
Spørgsmål til tæves opførelse overfor hvalp.

Annonce