{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.134 visninger | Oprettet:

Bomuldshund {{forumTopicSubject}}

Hej alle. Jeg søger noget information omkring en bomuldshund. Dels omkring hvordan den fungerer helt generelt, men også socialt og hvordan den har det med og skulle være alene i nogle timer. Omkring pelsen, mad osv. Og hvor det er bedst jeg køber den.
Send endelig en besked smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bomuldshund
  • Liva N
    Liva N Tilmeldt:
    jul 2015

    Følger: 1 Svar: 1
    #5   22. aug 2017 Det kommer an på racen. Bomuldshunde er meget forskellige racer

  • #7   22. aug 2017 Der er da også den uægte Visqueux de Toliara smiley
    I folkemunde viskosehunden


  • #9   22. aug 2017 I takt med at racen er blevet mere og mere populær, synes jeg at jeg oftere og oftere støder på bomuldshunde, der er meget nervøse og udfarende. Og det burde ellers ikke være.... Så det ville jeg være obs på. Og ja, køb endelig ikke uden (DKK)stambog.

  • #10   22. aug 2017 Og lad dig ikke friste af diverse bomuldsblandinger visse avlere har så travlt med at lave smiley ofte med fancy navne

    Samt, få endelig hjælp til at lære hvordan du holder pelsen. Det er ikke bare at børste lidt tilfældigt i pelsens groretning, men noget mere omfattende. Og begynd endelig næsten så snart du har fået hvalpen hjem, så den bliver fortrolig med børste, kam og karte.

    Hvis jeg stod og skulle have en coton, eller de andre selskabsracer med lang pels, så ville jeg nok overveje at betale en god hundefrisør for at lære mig at børste korrekt, eller høre om avler vil hjælpe smiley

    Der er udgivet en bog, Alt om pelspleje, hedder den vist. Den er vist udmærket.

    Til sidst, hvalpepelsen kan virke let og overkommelig, så man tænker, ej hvad er det lige folk har advaret sådan imod, men det ændre sig altså når hunden får sin voksenpels, og så er det bestemt en kæmpe ulempe hvis hunden der, ikke er fortrolig med at blive børstet smiley


Kommentér på:
Bomuldshund

Annonce