farvel tyson :'( {{forumTopicSubject}}
det er så sørgeligt... mandag den 23/4 blev han aflivet
for ca. 1½ måned siden blev han kastreret efter dyrlægens anbefalinger, fordi han konstant prøvede at hoppe på freja(nr.2 staff, en tæve) og for at han måske ville blive lidt mere rolig da han til tider godt kan bliver lidt for aktiv.
Men det gav bagslag, han begyndte at virke mere hyper aktiv, og angreb freja 2 gange helt umotiveret hvor hun ligger og sover, han virkede meget forvirret og kunne til tider ikke genkende de folk han kender og plejer at være rigtig glad for, og han angreb forældrenes hund 2 gange, en lille puddel.
det var nok den bedste løsning da andet ikke ville være forsvarligt
andre der har været udsat for det samme efter kastrering så vil jeg meget gerne hører om det...
feb 2007
Følger: 19 Følgere: 18 Hunde: 3 Emner: 62 Svar: 332
nov 2005
Følger: 82 Følgere: 76 Hunde: 1 Emner: 1.155 Svar: 19.263
De fleste hanhunde er forvirrede den første tid efter kastration...har hørt helt op til ½år efter..
Varme tanker til jer..
sep 2004
Følger: 57 Følgere: 57 Hunde: 2 Emner: 643 Svar: 3.040
jun 2005
Følger: 84 Følgere: 76 Hunde: 5 Emner: 119 Svar: 8.024
Før var der meget lidt hanhund over ham, det er nu kommet. Han er blevet mere bestemt overfor tøsen, kan gennemføre ting han ikke kunne før, og er blevet meget mere voksen.
Her har det så været en fordel han har forandret sig til den side, hvor det hos dig desværre har givet bagslag.
Føler med dig.................
jun 2004
Følger: 150 Følgere: 145 Hunde: 8 Emner: 1.182 Svar: 18.357
Har selv haft en ældre hund der blev kastreret og undersøgte med mange før indgrebet og fandt ikke noget negativt.
Måske har der været noget helt andet med ham?
Svulst på hjernen? Det kan jo også give sig udslag i hormonelle forstyrrelser.
feb 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 3 Emner: 17 Svar: 148
tja det var da faktisk godt den blev aflivet(misforstå mig nu ikke) inden det nu ente galt .....tænkt det kunne have været et barn det kunne have kommet til at gå ud over.men tager sgu hatten af for dig for det er detsværre ikke ALLE der ville gøre det du lige har gjordt, men det stof til efter tænke, livet går vidre husk det .og mange ville kunne lære lidt af det , du viste lige vejen for andre. stort 5 tal
jun 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 98 Svar: 355
feb 2006
Følger: 2 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 1 Svar: 1
det var en utrolig hård beslutning at tage, og ja, det var med den tanke om at han kunne gå til angreb på mennesker og børn, han har altid været en ekstrem kærlig hund, som altid har været social overfor andre hunde, han gik aldrig til angreb på andre hunde, medmindre de nappede ud efter ham først.. og da han har en tendens til at "stikke af" så ville andet ikke være forsvarligt. han havde den ufattelige evne til at kunne stikke af selv ved indhegning i 2-3 meters højde, også rendte han ellers bare ud og gik ved siden af folk som gik ture med deres hunde, ret sjovt at se sådan en staff gå rigtigt stolt ved siden af en mand som går med en lille hund i snor
apr 2007
Følger: 29 Følgere: 22 Hunde: 3 Emner: 39 Svar: 222
Du er et forbillede for alle - Bedre med et godt og rent hjerte, end dårlig samvittighed
Anne & Co
feb 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 3 Emner: 17 Svar: 148
hej
har næsten en samme oplvelse med en bull terrie, som også var en bambi hund stor han og udstillet utallige gange ... var i en kennel hvor de have buller men en dag snappet han ud efter en dommer og alt blev prøvet. ikke fordi at de mennesker ikke havde styr på det men det var evt, noget i hundes hjærne det var skyld i denne endring og den fik også sprøten. som sidste udvej. nej hvem siger det hele er så nemt. men husk det er vi mennesker der styre ikke hunden så du traf den helt rigtige udgang. men vi se tit det er hunden der styre netop fordi folk ikke tænker sig om inden de anskaffer sig en hund eller hvad det nu end er.
jun 2004
Følger: 150 Følgere: 145 Hunde: 8 Emner: 1.182 Svar: 18.357
Bevar nu det fine gode billed du har af din hund.
Det nåede ikke så vidt at det var en mega dårlig oplevelse du havde med ham...
Men fandens svær tid og beslutning du har taget og har nu.
farvel tyson :'(