633 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

loppemiddel hjælp loppemiddel hjælp

Hejsa med jer allesammen her inde.. Har lige lånt min vennindes profil, til og skrive her inde og hør jer af

Sagen er den at min hund har fået lopper smiley

For 3½ uge siden vasket jeg ham i en loppe shampo om morgnen og gav ham et skud i nakken med Bayvantic om aften.. Det hjalp 1½ uge ca så var den gal igen..

Fik så afvide at jeg havde lavet fejlen med og bade ham.. Han ikke måtte bades 48timer inden loppehuren og 48 timer efter..

Nu er det at jeg er i tvivl i det han skal ha en kur igen som han må,, Hvad så når han har været våd på grund af regn, gælder 48timer reglen også der så ?

På forhånd mange tak


Afspil videoAfspil video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skift af vandlås og rør under håndvask 750 kr.
  • Et par ørakeleret og nedfaldne tegl i Næstved som jeg ønsker udskiftet og repareret - har selv tegl til rådighed. 2.000 kr.
  • Gulvvarme styringsopsætning 2.000 kr.
  • Blikkenslager 600 kr.
  • Samle 1 bordtennisbord 600 kr.
  • Skifte fronter på køkken (ikea) 2.460 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  loppemiddel hjælp
  • #1   2. aug 2010 Ja, det skal være i tør pels og pelsen må ikke blive våd lige efter. Giv ham det evt lige inden sengetid.
    Husk også at "behandle" omgivelserne ( hundeseng/tæpper osv ) med loppemiddel til omgivelserne.


  • #2   2. aug 2010 Loppemiddlet lægger sig i den fedthinde som ligger over huden på hunden - og når man så vasker hunden lige inden behandlingen, så er den fedthinde vasket af.
    Derfor skal der lige gå et par døgn efter man har vasket hunden med sæbe.
    Vi giver også loppemiddel lige inden sengetid - mest fordi vi så undgår at komme til at røre ved hunden ihvertfald i NOGEN timer efter påførslen.



  • #3   2. aug 2010 giver ham også om aften inden jeg smutter til køjs..
    Det med badet det har jeg lært af smiley

    Men hvad så når det har været regnvejr og han er blevet våd uden for (ret svært og ungå jo hehe) gælder det så det samme som ved bad ?


  • #4   2. aug 2010 Lene, nej det gør det ikke. Hunden må ikke være gennemvåd to dage før til to dage efter påførslen.
    Og de bliver jo sjældent gennemvåde af en regnbye, trods alt :o)


Kommentér på:
loppemiddel hjælp

Annonce