1.261 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 32 Svar

Træt!!!! Træt!!!!

Efter en arbejdsdag på 12 timer igår (9-21), var jeg lidt bombet til morgen. Meeeen lidt har jeg dog fået lavet:

Idag var tøserne og jeg en dejlig tur i mosen imorges.

Hele græsplænen er slået (3000 kvm.)

4 maskiner vasketøj vasket og lagt sammen.

Begge tøserne vasket.

Deres sækkesenge er luftet, sprøjtet med Rodalon, betræk vasket og lagt på igen.

Hele huset er støvsuget.

Vasket gulv hvor der ikke er gulvtæpper.

Badeværelset ordnet.

Der er handlet ind.

Begge tøserne børstet.


NU sidder jeg bare og fiser husleje af.........

Hvad har I lavet idag?


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Elektriker 1.000 kr.
  • Græsslåning 1.126 kr.
  • Radiatorer på losseplads 1.500 kr.
  • Vandrør og afløb 730 kr.
  • Hjælp til nedrivning af skorsten 205 kr.
  • Flytning af strømstik 1.890 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Træt!!!!
  • #1   28. aug 2010 Været på arbejde fra 8-14 og ellers bare dovnet

  • #2   28. aug 2010 Siddet på min flade og spist en masse mad *GG*

  • #3   28. aug 2010 Puster efter dit indlæg og føler mig som jordens mest dovne og lade ;o))

  • #4   28. aug 2010 har det ligesom Bente... fy for fanden en dag smiley
    Ej - her har heller ikke været helt roligt
    GIk i seng kl 5 og stod op kl 10 - rydede stuen op.
    Min far kom med Ziva - han skulle spille i en boligforening i ... øhhm.. ja - et ellers andet sted hele dagen så hun skulle passes smiley
    Jeg gik en tur med begge tøserne.
    ordnede køkken ( FØJ siger jeg bare, man skal ikke vente for længe med sådan noget.. øv smiley men nu er det gjord og så godt som nyt )
    Givet tøserne mad og hygget med puder i sofaen nogle timer smiley

    Nu kommer der en ven forbi her snart også bliver Ziva hentet her sen aften smiley


  • #5   28. aug 2010 Bente

    Jeg har lovet mig selv at jeg skal PRØVE at tage en slappedag imorgen.......... Skal bare på lossepladsen med alt græsset fra idag....... Så jeg vil gerne bestille regnvejr imorgen........*GGGGGGGG* Det letter på min samvittighed hvis jeg bare sidder og laver ingenting hele dagen......*GGGG*



    Christina:

    Naaaaaaaaaa, har vist riiiiigeligt herhjemme.........*GGGG*


  • #6   28. aug 2010 Jeg har lavet andesteg og ædt den (noget af den i hvert fald), og nu skal koen ud og så er der risalamande MED mandelgave ; )

    Nå ja, støvsuget, vasket gulve, vasket hundetæpper, gjort akvarierne rene, handlet ind, gået ture med køteren og drukket kaffe med en veninde i eftermiddags..

    =)


  • #7   28. aug 2010 Jeghar også baret fiset husleje af idag:

    "Kun" 2 vaskemaskiner med tøj ordnet...

    Græsplæner slået overalt på grunden (det tager 2 timer med havetraktoren og jeg ved ikke hvor mange kvm. det er, men det er mange ...)

    Hundene har kun fået en lille tur på 45 minutter i skoven idag... /:

    Alle brædderne til de nye udhængt er malet 3. gang - tømreren kommer mandag!!

    Vindurne i hestestalden (7stk) er malet 2. gang....

    Stuegylvet er stævsuget for grus og vasket...

    Så nu har jeg lige spist og har ikke tænkt mig at flytte mig fra sofaen før det er sengetid :))) *gaaaaab*


  • #8   28. aug 2010 Og jeg er faktisk træt nu - hvilket ses på min stavning...*GGG*

  • #9   28. aug 2010 Jeg har haft en af de dummeste vagter på arbejdet overhovedet - 11-19... den duer bare ikke til en hat... morgenen er ødelagt og man kommer hjem om aftenen smiley
    Det er sådan en dag, hvor 8 timer føles som 16...
    Meeeeen - til gengæld er jeg kommet hjem til et klinisk rent og ryddeligt hus - det har manden sørget for *G*


  • #10   28. aug 2010 Her har manden renset gulvtæppe i stuen mens jeg har været på Gisselfeld slot og hygge med nogen træningsvenner.. smiley

  • #11   28. aug 2010 Charlotte:

    Sådanne en mand vil jeg også ha`!!!!!!!!!!!


  • #12   28. aug 2010 Maria - Ja, men kun maden ; ) And er min livret, synes det er usselt kun at få det 1 gang om året ; )

  • #13   28. aug 2010 Gitte H:

    Var det godt dernede??


  • #14   28. aug 2010 Mette (med de to lig-slæbere) .
    Hva har du at bytte med...? *fnis*


  • #16   28. aug 2010 Charlotte:

    En mand der sover meget? Så du har fred til at sidde på HG??........*GGGGG*


  • #17   28. aug 2010 Mette (med de to lig-slæbere) .
    Hehe... altså... Lars går omkuld lige så snart, King har fået sin aftentur - eller det vil sige, om mandagen skal han godt nok lige se station 2, men ellers er der vist masser af tid til HG - hvilket vist også kan ses på min tid herinde *GG*
    Men måske kunne vi deles...??? smiley


  • #19   28. aug 2010 Puh! Jeg bliver forpustet bare ved at læse det smiley

    Jeg må indrømme, at jeg ikke har lavet det helt store i dag.. Overhovedet.. *G*


  • #20   28. aug 2010 Har været på arbejde fra 8-15, på vej hjem blev jeg ringet op af min onkel som ikke kunne få fat på min mor. Min morfar var blevet indlagt babu babu i formiddags med vejrtrækningsproblemer og smerter ved hjertet... Så det ellers gode humør forsvandt lidt. Nu venter vi så stadig besked fra en hjemmesygeplejerske om hvilket hospital han er på - meget dårlig service!
    Men da jeg kom hjem gik jeg en lang tur med Aramis og så puttede vi på sofaen smiley Vågnede for nogen timer siden og gik i gang med rengøring og tøjvask, har nået 3 maskiner indtil nu og så får jeg besøg af en veninde om lidt og så skal vi rigtig tøsehygge indtil kæresten kommer fuld hjem fra byen....


  • #21   28. aug 2010 Har tømt en kælder for vand for derefter at konstatere, at jeg alligevel ikke skulle eje kælderen og det dertilhørende hus.... så spildt arbejde.... Derfor drikker jeg nu drikker et glas rødrødvin !

  • #22   28. aug 2010 Arbejde 8 - 15. Derfra direkte ind og klippe en hund for en ven. Så hjem og lave mad til familien. Kan nu endelig sidde og slappe af i sofaen, med datteren sovende ved siden af.
    Skal dog snart i seng, da jeg skal på job igen i morgen tidlig smiley


  • #23   28. aug 2010 Susanne; Nej, ikke præcist, men fandt ud af- efter at have tømt kælderen - at loftet dernede var fyldt med skimmelsvamp, krybekældrene hamrende fugtige og isolering-dampspær lavet forkert... Samtidig snakkede vi med "sælger" (afdødes datter) og fandt ud af at der havde været vand i kælderen i 10 år.... De sidste 2 år havde bare været VÆRRE!

    -Så traf en afgørelse, og leder derfor igen efter et andet drømmehus....

    -Men er glad for vi fik det gjort, for er nu helt sikker på at det var rigtigt at sige NEJ TAK!


  • #24   28. aug 2010 Ja, jeg "endte" så med at blive ringet op af en veninde, som bor i jylland.

    Hun stod på Roskilde station og kunne ikke komme videre til Ringsted (hun bor i Fredericia).......... Jeg er sq så tossegod!!!!!!!!!!! Så jeg måtte hoppe i noget tøj igen og tage en lille smuttur på knap 100 kilometer!!

    KUN for at finde ud af at hun har været på besøg hos en "mand", som hun tidligere har haft noget kørende med. De har fundet sammen igen.......... LORT!!!! Han har før kørt hende totalt psykisk ned under gulvbrædderne. Hun tror at hun kan ændre ham.......... Yeah right!!!! Han har svinet hende til, brændt hende af, bagtalt hende, været utro......... You name it.......

    Så jeg har skældt ud og brokket mig hele vejen fra Roskilde til Ringsted..... Og jeg sagde til hende at jeg ORKER ikke at hun ringer og tuder eller truer med selvmord når han tager røven på hende igen!!!!!

    DUM afslutning på en travl dag!!!


  • #25   28. aug 2010 Maria:

    Jaaaaa, men jeg er alt for trææææt......:-)))


    Hun burde være ALT for klog til sådanne en idiot!!!


  • #26   28. aug 2010 Har ikke lavet det vilde. Men er lige kommert hjem efter at have taget en dobbeltforestilling i biffen :o)

    Rent hygge :o)


  • #27   29. aug 2010 Uha, Mette, sådan noget trækker tænder ud - og man ORKER bare ikke mere, når hun så går tilbage til idioten smiley

    Sanne: Hvad har du set?


  • #28   29. aug 2010 Mette jo det var ok men det var meget langt imellem de forskellinge ting,jeg ville nok have været lidt skuffet hvis jeg skulle ha betalt de 135 kr til kostede at komme ind.Men da jeg var med nogen der lavede opvisning i LP1-2-3 så kom vi gratis ind.Der var rigtig mange oppe ved agilety banen men ellers syntes jeg ikke der var så mange mennesker der nede...men det kan jo osse være fordi det var så stort.. smiley

  • #29   29. aug 2010 Bente: Så Vampires Sucks og Baby Surprise :o)

  • #30   29. aug 2010 Sanne: Ok - er ikke så meget inde i alle de vampyrfilm - ha ha....

  • #31   29. aug 2010 Det er en spoff på Twilight sagaen. Der sad en mor med sin teenagesøn ved siden af mig og hun røvkedede sig for hun fattede hat. Du får INTET ud af at se den hvis ikke du har et godt indblik i filmene/og eller bøgerne :o)

    Men Baby Surprise var nu også meget sød. Kan godt lide Jennifer Aniston.

    Troede du for længst var gået i seng :o)


  • #32   29. aug 2010 Ok - jeg må se, om jeg en dag får mig taget sammen til at læse bøgerne og se filmene ;o)

    Jeg burde også for længst have ligget i min seng.. Skide døgnrytme.. Og du var/er så heller ikke gået i seng. Vi er sgu nogle kønne nogle ;o)) Soulmates in everything - selv døgnrytme smiley


  • #33   29. aug 2010 Gitte H:

    Så er jeg glad for at jeg valgte at gå i haven istedet:-)))

    Bente:

    Ja, jeg gad ikke engang at kommentere det.......... Jeg sagde bare at jeg synes at hun er dum dum og atter dum at hun går tilbage til ham igen!!! Og så var der ellers mere eller mindre tavshed resten af vejen til Ringsted......*GG*


  • #34   29. aug 2010 Bente: Jep :o) Soulmates for life.

Kommentér på:
Træt!!!!

Annonce