Marsvin unge. hvordan er det lige? Marsvin unge. hvordan er det lige?
Jeg har fået en lille marsvin unge med hjem idag da dens mor var ved at æde hende sammen med resten af flokken.. jeg kunne desværre ikke nå at rede de andre 2.
den er født idag, og jeg giver den mælke erstatning hver anden time..
jeg har opdrættet rotter før, og ved derfra at de skal have fyldte mælke maver, men hvordan ser man på en marsvin unge om den har fået nok?
og er der nogen der kan fortælle mig hvordan jeg ser kønnet på så lille en unge?
jeg vejede den da vi kom hjem, den vejer 48g , jeg har selvfølgelig tænkt mig at kontrol veje den hver dag.. og håbe på at den overlever.. jeg har givet den navnet yrsa , synes det ligner en lille pige
dec 2010
Følger: 24 Følgere: 21 Emner: 168 Svar: 1.198
jan 2008
Følger: 29 Følgere: 30 Hunde: 15 Emner: 96 Svar: 1.542
De fødes fuldt udviklede, åbne øjne og ører, mælketænderne ER skiftet.
Jeg havde selv et kuld som mistede deres mor da de var 5 dage gamle.
De fik mælkerisgrød? med gulerødder og broccoli beregnet til babyer. jeg tilsatte så lidt c-vitamin.
De fik alt hvad de ville have 3 gange om dagen. Resten fik de gennem det almindelige foder, som de andre voksne også spiste af.
Marsvin er nok noget af det nemmeste at se køn på. Jeg tjekkede altid mine lige efter fødslen.
Vend den om på ryggen, placer så en finger på hver side af kønsåbningen og træk en lille bitte smule ud til siderne. Bliver det til et Y er det en lille pige og forbliver det bare et O er det en dreng.
dec 2010
Følger: 24 Følgere: 21 Emner: 168 Svar: 1.198
så hvad er den helt korrekte foder til den lille? jeg giver ham mælkeerstatning hver anden time.. han har absolut ikke fået noget fra moren..
jeg fiskede ham forsigtigt ud mens hun sad og gnaskede i hans øre, så de er halve.
han har spåner, hø og vand, og så sover han i mit halstørklæde i sit bur.. da jeg tror han bliver hurtig kold når han ikke har nogen søskende at ligge op af..
skal de hjælpes af med afføring lige som hund og kat eller kan han helt selv?
og hvad med at blive holdt osv? er det noget der gerne må ske flere gange om dagen i længere tid eller skal han helst bare ligge i sin hule og vokse?
og igen hvordan kan jeg se hvor meget mælk den skal have??
dec 2010
Følger: 24 Følgere: 21 Emner: 168 Svar: 1.198
aug 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 83 Svar: 473
dec 2010
Følger: 24 Følgere: 21 Emner: 168 Svar: 1.198
Hvor tit gav du den mælk?
jan 2008
Følger: 29 Følgere: 30 Hunde: 15 Emner: 96 Svar: 1.542
Det er MEGET vigtigt at han får c-vitamin da han ikke selv kan danne det. Derfor jeg blandede det i "mælken" som de fik med engangssprøjte. De fleste marsvin er vilde med persille og skvalderkål. som begge er sprængfyldt med c-vitamin.
Hvis du overhovedet har mulighed så synes jeg du skal låne et andet marsvin han kan gå sammen med. Så vil det stimulere ham til at smage på det "rigtige" foder og derved klare sig bedre. Han udvikler jo ikke muskler ved bare at ligge i sin "hule"
Mine har altid godt kunne lide at blive taget op og især ungerne KUNNE jeg slet ikke holde fingrene fra. De er bare så utroligt nuttede. Så tag du ham bare op og tilbyld ham evt noget grønt at spise samtidig. Nærkontakten med dig vil jo også hjælpe ham med at holde varmen.
Ja han er lille af sin alder, men det behøver ikke at betyde noget. Jeg gætter på at han ser ud som om han ikke har nogen bagpart. Sådan har alle mine små unger set ud, hvorimod de store kraftige på 100-110 g virkelig bare har lignet miniaturer af de gamle.
En af mine unger "Skravlet" blev tilsyneladende født for tidligt. Der var det tydeligt at se at hoved og forpart udvikles først. Hun havde ganske enkelt ikke pels på bagparten. Hun blev sat i et bur alene med sin mor, så de kunne ligge uforstyrret sammen. Det var den eneste hjælp hun fik og hun blev helt normal som voksen.
Min erfaring siger mig at ungerne ved fødslen ca vejer 1/10 af morens normalvægt.
aug 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 83 Svar: 473
jan 2008
Følger: 29 Følgere: 30 Hunde: 15 Emner: 96 Svar: 1.542
Det mener jeg det hedder det man kan købe til babyer. Jeg blandede så en del mere vand i sådet selvfølgelig var HELT tyndt og flydende.
dec 2010
Følger: 24 Følgere: 21 Emner: 168 Svar: 1.198
Jeg har desværre kun mulighed for at holde ham alene. Men mon ikke vi kan få ham til at smage på lidt lækkert
Han falder i søvn i min hånd lige så snart han har fået mælk, så jeg håber at al den nærkontakt med hænder gør at han bliver endnu mere kontakt søgende. Og ikke bange for hænder
Må han komme ud og gå lidt rundt i sofaen eller på gulvet sammen med mig, hvis jeg sætter mig på gulvet? Bare for at få ham til at gå lidt rundt??
aug 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 83 Svar: 473
aug 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 83 Svar: 473
jan 2008
Følger: 29 Følgere: 30 Hunde: 15 Emner: 96 Svar: 1.542
Ungerne syntes jeg dog var for små til at de skulle ud på gulvet, så det var mest i sofaen. Det kræver bare at man er vågen og sikrer sig at de ikek falder ud over kanten.
maj 2011
Følger: 9 Følgere: 14 Emner: 2 Svar: 921
Men, har du tænkt på om der er en grund til at moren var ved at spise sine unger? At der har været noget i vejen med dem.
48g er ikke meget for en nyfødt.
jun 2008
Følger: 45 Følgere: 57 Hunde: 8 Annoncer: 2 Emner: 239 Svar: 3.370
jun 2008
Følger: 36 Følgere: 37 Emner: 88 Svar: 1.778
sep 2005
Følger: 1 Følgere: 91 Hunde: 2 Emner: 354 Svar: 6.093
Da marsvineunger helt naturligt taber sig i starten, så er 48g bare alt alt for lidt - og ja, han har ingen mulighed for at holde varmen nok selv. Der vil bare ikke være krudt nok til at række både til at holde sig varm, holde organer igang osv.
Med fare for at lyde som en partypooper, så er ods bare rigtigt dårlige for at sådan en lille gut overlever.
Been there, done that.. got plenty of them t-shirts. Endda så sent som i forgårs, hvor jeg måtte aflive en lille unge med en fødselsvægt på 49g, der klappede sammen dagen efter.
dec 2010
Følger: 24 Følgere: 21 Emner: 168 Svar: 1.198
Nå en lille opdate på det hele.
Da jeg bare passede ham og ikke skulle beholde ham havde jeg ikke mulighed for at have den sammen med en anden, men jeg satte den sammen med en artsfælle på arbejdet så den ikke var alene. Her havde jeg den i et lille bur så jeg kunne give den mælk hver time. Jeg tilbød ham både grønt og baby marsvin blanding , det rørte han slet ikke. Jeg prøvede at bisse nogle små bidder blød gulerod af til ham og sætte det i bunden på ham, han spyttede det bare ud alle gangene. Det samme med marsvin foderet. Han brugte ikke sine ben særlig godt, så jeg blandede alt hans mælk vand osv op med c-vitamin , meget c-vitamin så jeg var sikre på han fik nok. Igår nat tabte han sig til 45g og igår aftes da vi kom hjem var han virkelig slatten og begyndte at blive kold.
Derfor lagde jeg ham i min fodvarmer så han ikke skulle bruge energi på at holde varmen selv, bare på mild varme selvfølgelig.
Kl 21 var der ingen forbedringer sket og selvom han lå i varmen var han stadig for kold, og meget afkræftet, og det var lige som om han ikke ville tage den samme mængde mælk til sig som han før havde gjort, derfor besluttede jeg at min kæreste skulle aflive ham. Jeg synes jeg har kæmpet for ham, men nok er nok, og den lille skulle ikke lide. Det var overstået på et split sekundt. Så nu har han ikke ondt mere.
Jeg håber han er en glad lille marsvin oppe i den store himmel nu. R.I.P lille ven.
Marsvin unge. hvordan er det lige?