Blanding af racer Zaco 2004

5.007 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 129 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
00:00
/
00:33
LIVE

Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet

NOW PLAYING

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Blanding af racer Zaco

Fødselsår:
2004
Størrelse:
Labradorstr...
Temperament
Meget energisk og altid glad!
Tricks
Sit, dæk, dække med hovedet lagt ned, på plads, rulle, gø på kommando, danse, give pote, give "high five", spiser først når der bli'r sagt værsgo', osv...

Sit og dæk er ved håndsignal.
Stævner
Ingen
Stamtavle
Far: Irsk eller engelsk setter
Mor: Labradorblanding
Køn
Han (kastreret)
Beskrivelse
Zaco er uden tvivl den smukkeste hund i hele Sønderjylland :-)
Han er faldet meget heldigt ud, idet han "bare" er en blandingshund, som aldrig skulle ha' været til... Hans mor var 10 år da han blev født. Hun fik et kuld med 9 smukke sorte hvalpe, som alle lignede hinanden.

Han er min første hund, dog har vi altid haft hunde hjemme da jeg var barn.

Han er en meget energisk hund, og er altid glad!
Han elsker at løbe stærkt og at lege.
Han har et par gode "kammerater" rundt omkring, som han jævnligt leger med, og ellers er vi ved stranden/skoven næsten hver dag, hvor han kan løbe løs og rase af.

Han har haft svært ved at lære at være alene hjemme, det har resulteret i mange mange ødelagte jakker, sko, en ødelagt kommode, et ødelagt videokamera og diverse bidemærker i alverdens andre ting..
Men det hjalp gevaldigt for ham at blive kastreret, da han var omkring et år. Han blev mere afbalanceret, og desuden har han siden august været "i dagpleje" hos mine forældre, hvis jeg skal være væk i mere end 6 timer. Og ellers er han "fast inventar" i bilen når jeg er hos hesten osv.
Så nu er han alene hjemme uden problemer! Dejligt for mig, og ikke mindst for Zaco som nu bare sover når han er alene hjemme, frem for at være urolig og ulykkelig!

Jeg har gået til hvalpetræning med ham, men stoppede da han blev større, idet træningen ikke var optimal og min motivation forsvandt. Jeg har så trænet ham selv hjemme i forskellige tricks, da han er yderst lærenem. Jeg har netop meldt os til træning igen, men denne gang i Schæferhundeklubben. Jeg har fået blod på tanden igen mht træning, og ved at Zaco vil elske det!
Han er uden tvivl en klog hund, og vil gerne lære... Og så hjælper det jo gevaldig på opmærksomheden når han ved der falder en godbid af, når han gør noget godt ;-) - Han er meget madglad!!!

Så alt i alt en skøøøn hund!
Kommentér på:
Blanding af racer Zaco
Annonce