{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fransk bulldog gizmo ( Død den 29/07-10) [ Himmelhund] 2000

11.564 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Anja.. .
Kvinde | 53 år | Oprettet: 24. mar 2006


Fransk bulldog gizmo ( Død den 29/07-10)

Fødselsår:
2000
Størrelse:
Hun er en normal størrelse fransk bulldog (dame) vejer ca 12 kg..
Hun er det man kalder brindel og en fantastisk lille skabning.
Temperament
Hendes temperament er vist meget typisk for racen, efter hvad jeg har hørt fra andre ejere af slagsen.
Hun er mild, glad, aktiv og doven. Det kommer lidt an på humøret. Hun er en super glad pige og meget børnevenlig.
Synes selv at hun er verdens centrum og tror alle synes det samme som hende selv.
Tricks
Ja hun kan da sidde ned, ligge sig ned, give pote og stå på bagbenene når der er en godbid på højkant:-)
Hun kan lyde som en grintehval når hun piver.. hi hi..
Hun går løs (meget sjældent i snor)..

Stævner
Nej
Stamtavle
Nej.. Kommer fra kennel Mahjong
Køn
Tæve
Beskrivelse
En fantastisk skabning, der tror at hun er centrum i alt. Hun prutter og snorker være end den største håndværker:-)

Hun er ikke en hund man skal hæve stemmen over for, så ligener hun en hvor hele verden faldt ned over hende..

Hun laver og har aldrig lavet det mindste ballade, hun er meget velopdraget og mild.

Hun er også en egotripper og en arrogant bullerpige.. Hun kan gå lige forbi en anden hund som om den var luft for hende og forsøger de at komme i kontakt med hende, siger hendes kropssprog meget tydeligt at det gider hun ikke.. Det samme kan nogle gange gælde med mennesker:-)

Hun kan søge og elsker når vi gemmer godbider rundt i huset så hun kan bruge lugtesansen på det højeste. Hun kan problemløse og få godbidderne ud fra skåle, kopper m.m.

Hun går løs, hun stopper ved kantstenene og venter pænt på at få tilladelse til at fortsætte overvejen.

Hun kan skræmme livet af Gilbert hvis han lige tog det stykke legetøj hun nu havde udset sig - gamle sure tudse:-)

Hun er ikke en typisk puttegøj og har aldrig været det. Hun gider lige i et minut eller to og så er det også nok for damen:-)

Hun er blevet meget glad for det nyeste skud på stammen Emma.. De er strenge og rotter sig sammen mod Gilbert nogle gange.. agg kællinger:-)

---------------------------------------------------------------------------

Vores højt elskede Gizmo pige sov stille ind i mine arme i dag den 29/07-10. Hun havde desværre fået kræft i begge lungerne.

Hun var en ener og vil altid være i mine tanker og i mit hjerte..

---------------------------------------------------------------------------
Regnbuebroen

Lige inden man når himlen, ligger der et sted der hedder Regnbuebroen. Når et dyr dør, - ét, der har været specielt knyttet til én hernede - vil dyret stoppe ved Regnbuebroen. Der er enge og bakker hvor alle vore særlige venner
kan løbe og lege sammen. Der er masser af mad, vand og solskin og vore venner har det varmt og dejligt.
Alle de dyr, der har været syge og gamle har fået deres helbred og kræfter
igen, de der var sårede eller lemlæstede er hele og stærke igen, ganske som vi husker dem i vore minder om gamle dage. Dyrene er glade og tilfredse, de mangler kun en enkelt lille ting: de savner hver især én, der betød meget for dem, én, de var nødt til at forlade.

De løber alle sammen og leger sammen som en stor flok - men der kommer en dag, hvor en af dem pludselig stopper og stirrer mod horisonten. Øjnene er klare og intense og den ivrige lille krop begynder at skælve over det hele.
Pludselig forlader den heldige flokken og flyver over det grønne græs, hurtigere og hurtigere går de små ben.

Du er blevet opdaget, og når du og din specielle ven endelig mødes igen, klynger I jer til hinanden i glædesstrålende genforening, for aldrig at skulle skilles mere.
Glade kys regner ned over dit ansigt. Dine hænder kan
igen kærtegne det elskede hoved og du kan endnu en gang se ind i de tillidsfulde øjne der tilhører dit kæledyr, der så længe har været forsvundet fra dit liv men aldrig fra dit hjerte.

Så kan I krydse Regnbuebroen sammen........

Vi ses igen en dag min kære og elsket Gizmo pigen.

Kommentér på:
Fransk bulldog gizmo ( Død den 29/07-10)
Annonce