{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
471 visninger | Oprettet:

svigerforældre og hund {{forumTopicSubject}}

hey trænger til at komme af med noget.

jeg ved min hvalp snaper lidt i leg men når han gør det så gide kæresten og jeg ikk at lege med ham og han har forstået det her hjemme.

men så har man da lige nogen svigerforældre der ikk lige tror hvor hårdt vi træner med ham ang. det og lader ham snape dem i leg, og hva for jeg i hovedet. opdrag din hund med dit og dat.
og så sidder jeg der og sih´ger det gør jeg os men i lader ham gøre det og så er den gal igen derhjemme, dengang vi havde haft ham en uge, var han stadig ikk helt rendlig, og de siger, hvornår begynder i med at gøre ham renlig.
F... der blev jeg os lidt sur for de ved jeg begyndte med det fra dag 1 af. og sådan er det hele vejen igennem. os med foder og gå ture osv.

sorry jeg blander jer ind i det her, men er ved at blive sindsyg af det, gonzo er med ude ved svigerforældrene for at jeg har heste til at stå der (hvilket os er trætende, da de tror de ved mere, selvom de ikk gør)
og sys det er vigtigt for Gonzo at kunne færdes blandt hestene, da de er en del af hverdagen.

tak til dem der vil lytte og skriv endelig opm det er mig der er galt på den, eller hvad?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af to lamper 700 kr.
  • opvaskemaskine montering 700 kr.
  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  svigerforældre og hund
  • #1   20. apr 2009 prøv på en pæn måde at forklare dem ,at de er nødt til at respektere jer og jeres opdragelsesmetoder og de er nødt til at bakke op om det for ellers lykkes det ikke så godt--men det kan jo godt være svært

  • #2   20. apr 2009 meget svært. Gonzo blev renlig stort set efter 14 dage, men ikk helt nye steder men er han nu. og har sagt til dem at når han snaper efter dem så lad ham være for det hjælper her hjemme. det bar hårdt at høre på det hver evig eneste dag.

  • #3   20. apr 2009 mine svigerforældre har selv en hund. men de har aldrig ledet ham være alene dengang han var hvalp så han er helt tosset når han skal være alene hjemme eller ude i en bil og så han ligeglad med om det er 2 sek. han er alene. og har jeg nævnt. Gonzo er sød når han er alene hjemme som når han er ude i bilen. gør ikke render ikk rundt, men han sover bar i bilen og derhjemme leger han med legetøj eller sover. og den fejl kan de godt se de har lavet med deres egen smiley

    men er heller ikk selv indefor at man slår sin hund eller andres, vil selv blive mega sur


  • #4   20. apr 2009 for satan da osse!
    De der bedrevidende svigerforældre....... hedigvis har jeg nu nogle fantastiske svigerforældre som bor hendholdsvist i nord norge og i KBH. Vi bor selv i århus, så der er ikke så meget ballade.
    MEN så er der lidt alligevel: Svigermor kan ikke lide hunde, og hun kommer og besøger os i 14 dage til sommer. Hun har sagt at så skal Bertram være i snor imens hun er der. Heldigvis flejnede både min kæreste og jeg på hende, og hun fik mere end venligt og bestemt at vide at han også er en del af familien, og hvis hun mener at det er nødvendigt at holde ham i snor....indendøre, kan hun holde sig væk!
    ...Hun kommer nu alligevel, men det er somom at vi er nødt til at definere vores pladser i hierakiet! Lidt som det er med hunden.

    Jeg ville fandeme også blive gal, hvis der var nogen som slog min glade vovse. Så kunne jeg også komme til at slå!


  • #5   20. apr 2009 Dorte M:
    Vi har så også bare lige tilsammen tre børn, men de har fået inprentet reglerne for omgang med hunden, på det groveste!

    Jeg vil ikke have at de leger med ham hvis jeg ikke er der!
    De skal lade ham være hvis han er i sin kurv: kurven er helle for ham!
    Spiser han må de absolut ikke komme til ham, det er kun min kæreste og jeg der må det....han gør ikke noget, men for en sikkerheds skyld.
    Er han i snor må de ikke lege med ham, det er synd når han er hæmmet!
    sidste og vigtigste bud: ALT det ovennævnte SKAL følges, ellers er det bare ind på værelset!
    Kan godt være at jeg er streng, men det er altså en stor boxer vi har og hvis han bliver skrupforvirret, vælter han hele huset -og ungerne.

    Til gengæld har vi en totalt velafbalanceret hund, som elsker os allesammen, fordi hans grænser ikke bliver overskredet!

    ...og det skal svigermor ikke komme og ødelægge! Det ender jo med at han forbinder hende med noget som ikke er rart, og det kunne godt gå hen og blive farligt i længden, hvilket jeg absolut ikke ønsker!


  • #6   20. apr 2009 har os nogen regler ang. Gonzo og det er bla. med mad han skal kun har det foder vi giver ham og vi vejer ham jævnligt så han for det han skal ha og for det som passer til ham. han må ikk få mad ved bordet har mine egne forældre og søskende fattet da de ved hvor sur jeg kan blive. men så er der de der svigerforældre igen suk. og min kærestes brødre og deres kærester kan skyde dem, blev så sur sidst de var der og fik de os afvide. de ga ham alt muligt mad når jeg gik ud til hestene for at fodre og strigle. nøj jeg blev gal. han for det han skal ha. og er ikk for tynd eller tyk. ved han vokser osv, men vi vejer ham så han for den mængde han skal ha.

    men jeg har ingen børn men der bliver os lavet regler når det engng sker. da en hund os trænger til fred og ro


  • #7   20. apr 2009 Godt gået Maj P og dejligt at din man støtter op om det, når nu det er din svigermor det drejer sig om.

    Til trådstarter. Du er nød til at få din kæreste til at gøre det helt klart for sine forældre, hvor "skabet skal stå" i forhold til jeres opdragelse af jeres hund og hvad de er nød til at indrette sig under.
    Det kan godt være svært for en svigersøn eller -datter at trænge ordentlig igennem uden at der bliver ballade.

    Held og lykke


  • #8   20. apr 2009 kan godt ske jeg skal tage en snak med kæresten som så siger det til sine forældre. for ver gang vi så kommer hjem igen så det som om Gonzo tager et skridt tilbage og ikk kan finde ud af hva han må og ikk må smiley og det pisse træls.

  • #9   20. apr 2009 Anne Mette J
    Jeps, det er du nød til. Din kæreste må da også kunne se, at Gonzo tager skridt tilbage når i kommer hjem og det kan han da heller ikke synes er i orden.
    Så håber jeg bare, at du har en kæreste som ikke er bange for at konfrontere sine forældre.


Kommentér på:
svigerforældre og hund

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce