{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
580 visninger | Oprettet:

Lille spørgsmål... {{forumTopicSubject}}

Hej :o)

Hvordan irrettesætter (staves) i jeres hunde? Når Paco gør et eller andet som jeg ikke vil have, har jeg lidt svært ved at finde ud af hvordan jeg irrettesætter ham rigtigt. Det er lidt svært at forklare. Jeg siger bestemt nej, men det er som om han ikke rigtig opfanger det, og bare gør det alligevel. Ved godt de skal selvfølgelig lige have tid til at finde ud af og forstå hvad det er de bliver rettet for, men synes det er hver gang og det har stået på noget tid nu.

Er der nogle metoder eller andet jeg kan anvende sammen med ordet nej, eller andet?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Lille spørgsmål...
  • #1   9. maj 2012 Har du lært ham, hvad nej betyder?

  • #2   9. maj 2012 Ja....


  • #3   9. maj 2012 Et højt NEJ!, Eller ditto STOP!, gør tricket herhjemme. Og derpå vil det være en god ide at straks aflede den med noget andet. Gi' den noget at jege med. eller luk døren ind til "det spændende".
    Noget jeg selv har opdaget for længe siden er, at hvis dette NEJ, bliver fulgt af at du lige viser dine tænder og evt "klaprer" lidt med dem, he he. Det virker tåbeligt. Men du kan tro at der er omgående reaktion i form af ydmyghed og forsøg fra deres side, på at slikke dig på munden. ren dyrepsykologi. Man ser ligefrem ulveungerne for sig, slikke deres ulvemor om snuden, efter at hun har irettsat dem med et snerrende tandsæt synligt.
    Når mine om aftenen, hygger sig imellem os på sofaen, kan deres leg godt eskallere og blive for voldsom med hårde nap. Så "knurrer" jeg lige kort og viser tænder. Og de stopper øjeblikkelig og kravler logrende hen og vil slikke. Meget pudsigt at det er så betydningsfuldt i deres terminologi.


  • #4   9. maj 2012 jeg kremter eller siger nej... men det er meget skjelden de gør noget de ikke på... dog min tæve hvis vi møder en voffende hund så svarer hun tilbage , da prøver jeg at få hendes ompmerkosomhed væk og går en bue eller til hendes trygghetssone ...

  • #5   10. maj 2012 Ej hvor sjovt, det tror jeg at jeg må prøve Tina smiley Ja det lyder ret komisk, men hvis det hjælper er det da et forsøg værd. Mange tak for de gode råd :o)

  • #6   10. maj 2012 en anden effektiv måde er at huske at rose engang imellem i det daglige for noget godt, evt bare for at de er rolige.

Kommentér på:
Lille spørgsmål...

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce