Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Slå græs 205 kr.
  • Hjælp til at samle TV skænk 550 kr.
  • Vaskemaskine 1.200 kr.
  • Samle skab og kommode 600 kr.
  • Fjernelse af hvepsebo 1.100 kr.
  • Inspicering af opgave 205 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ingen salg af sine hvalpe, hva så? :)
  • #1   15. sep 2013 Så beholder man dem jo..
    Eller hvis man ikke selv har plads og mulighed, så må man jo aflive..

    Jeg fik 5 hvalpe, en solgt som 11 ugers, en som 3 måneders, to som ca. 8 måneder og Asger, ja han blev så hængende..

    Godt det ikke er schæferhunde jeg opdrætter smiley


  • #2   15. sep 2013 Jeg kender ingen med godt opdræt, som brænder inde med hvalpe for evigt.
    Nogle sælger senere, fordi de er kræsne med køberne smiley
    Til gengæld ser jeg mange hvalpe fra tavleløst opdræt, vokse sig store hos avler.
    Det er meget uhensigtsmæssigt, idet de sjældent får korrekt prægning når avler har for mange hunde.

    Hvis man sørger for at have en venteliste før parring, og desuden sørger for at gøre noget ekstra ud af sundhed og socialisering, så kan man altid få solgt sine hvalpe. Det kan dog være sværere med de sjældne/specielle racer, som ikke kan ejes af alle.


  • #3   15. sep 2013 Ginne - Okay, Ja godt det ikke er sådan noget store hunde så hvis man skulle beholde et helt kuld hehe smiley

    Malene - Jeg er helt enig. Jeg frygter bare, at mange der bare pludselig springer ud i at lave hvalpe, der ikke får dem solgt, at de får dem aflivet. smiley

    Jeg tænker også hvis man efterlod dem på et internat, ville man jo ikke vide hvem de kom ud til og om de kom videre derfra. Det ville jeg heller ikke kunne leve med smiley


  • #4   15. sep 2013 Nu har jeg ikke avlet før, men venter mit første kuld.
    Men hvis man ikke får solgt dem, så er det dit ansvar som avler at passe dem og give dem et godt liv indtil der måske kommer en køber.


  • #5   15. sep 2013 Cecilie Joy - Er enig smiley Og held og lykke med hvalpene smiley

  • #6   15. sep 2013 Bare nysgerrig - men er der ikke tit begrænsninger på antal hunde man må have..... og så er man vel på den hvis man ikke får solgt 'nok'?

  • #7   15. sep 2013 Den guddommelige - Hvad tænker du på? Altså om der er begrænsninger der hvor man bor? smiley

  • #8   15. sep 2013 Man må kun have fire hunde + hvalpe under 16 uger i byzone.
    Så hvis hvalpene ikke er solgt da, må man aflive eller give til internat. Det er de brutale facts.

    Der er masser af folk der avler uden at have tænkt sig om overhovedet. Indenfor min race ses det hver eneste dag, hvilket er til at græde over. De er aldrig med tavle, og ender derfor hos de værste hundeejere overhovedet fordi de til sidst bare skal væk.


  • Dorte H
    Dorte H Online Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 5 Følgere: 6 Emner: 18 Svar: 739
    #9   15. sep 2013 Quote: *Jeg frygter bare, at mange der bare pludselig springer ud i at lave hvalpe, der ikke får dem solgt, at de får dem aflivet. *

    Hvorfor frygter du det???

    Hvad skulle problemet være i at få dem aflivet?

    Hvis jeg havde et kuld hvalpe, så aflivede jeg dem da hellere end jeg solgte dem til de forkerte...
    Og mange bor jo så de ikke (lovligt i hvert fald), kan beholde deres hvalpe længe nok til at de rigtige ejere dukker op.


  • #10   15. sep 2013 Hvis man ikke har special tilladelse, så må man kun eje max 4 hunde over 16 uger per husstand. Så jo der er begrænsninger alle vegne.

    Malene: Er du sikker på det kun er i byzoner?


  • Dorte H
    Dorte H Online Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 5 Følgere: 6 Emner: 18 Svar: 739
    #11   15. sep 2013 Man skal ikke have specialtilladelse, men man skal bo så der er mindst 100 m til nærmeste nabo.
    Og det er uanset om det er by eller landzone..


  • #12   15. sep 2013 Det var lige præcis det jeg mente. Så får man store kuld som ikke bliver solgt, så er man jo i lovens forstand fucked. Og det bør man da have med i overvejelserne ved siden af 'så må jeg jo beholde dem til de bliver solgt', for så kan man da hurtigt nå op over 4 hunde.

  • #13   15. sep 2013 Malene - Ja nu har jeg fransk bulldog, der er også meget hovedløs avl desværre! Men jeg er mere inde i staff verdenen og der er der også mange uden tavle osv. Men hos de seriøse er der heldigvis ventetid osv. Og jeg tror ikke der er nogen der bliver aflivet der. Men dem der så ikke bliver solgt til, hos de gode kenneler, går jo så nok ud og køber en uden tavle desværre smiley Okay, vidste faktisk ikke hvad reglerne var omkring det med at have hunde og hvalpe. smiley

    Dorthe - Lad os sige jeg skulle lave hvalpe.. Jeg lavede ikke hvalpe, med mindre jeg havde købere til de hunde der kunne komme. (så de ikke bliver solgt til de forkerte) Og dermed ville der heller ikke skulle aflives nogen. Sådan ville jeg gøre, og kunne det ikke lade sig gøre, så ville jeg ikke lave hvalpe.


  • #14   15. sep 2013 Michelle B: mange tak smiley glæder mig også helt vildt.. der er dog stadig 24 dage tilbage ca... årh den ventetid...........

  • #16   15. sep 2013 Marlen det er ikke altid nemt at havde en liste med hvalpe køber når der er mange der har hvalpe ved også der er mange der snakker dårlig om de andre kenneler,
    de sætter også prisen ned så de under byder de andre vist de ikke får udsolgt ,


  • #17   15. sep 2013 Fra bekendtgørelse om miljøregulering af visse aktiviteter:

    § 6. I byzone- og sommerhusområder og områder i landzone, der ved lokalplan er overført til boligformål eller blandet bolig og erhverv, er svine-, kvæg-, fåre-, gede- og hestehold ikke tilladt, jf. dog stk. 3.
    Stk. 2. Følgende husdyrhold er tilladt i de i stk. 1 nævne områder:
    1) 30 stk. høns.
    2) 4 voksne hunde med hvalpe under 18 uger.
    3) Tilsvarende størrelse af andre former for dyrehold, bortset fra de i stk. 1 nævnte dyr.
    Stk. 3. Kommunalbestyrelsen kan dispensere fra forbudet i stk. 1, særligt til ejendomme med bestående stalde, møddinger m.v., og på vilkår om særlige krav til dyreholdet, til indretning af stalde og lignende samt møddinger m.v. ud over de i denne bekendtgørelse omhandlede krav. Før der træffes afgørelse, skal tilsynsmyndigheden gøre naboer bekendt med sagen og give dem adgang til at udtale sig inden en frist på mindst tre uger.

    Så det gælder også i landzone med mindre man har tilladelse til at have kennel. Og det er helt op til hvalpenes 18. uge at de må bo der.


  • #18   15. sep 2013 Cecilie - Forstår dig godt, ventetiden er frygtelig lang, selvom det er den jo egentlig ikke i forhold til mennesker og andre dyr smiley Men håber der kommer masser af billeder.

    Trine P - Ja, det kan du jo også godt, men ja det er farligt, for man har nok ikke lyst til at slippe dem igen så smiley Men det er jo så ikke det værste. smiley




  • #19   15. sep 2013 En venteliste er jo heller ikke en garanti for salg, desværre. Folk kan sagtens springe fra alligevel.

  • #21   15. sep 2013 Der skal nok komme massere af billeder. Trine P: Synes det er den HELT rigtige måde at gøre det på.. selvom man måske står tilbage med en eller flere hvalpe.. men det er jo ens ansvar at give hvalpene det BEDSTE hjem.. og er der ikke nogen for dem, så må man beholde indtil de rette dukker op... istedet for at bare sælge dem til alle og en hver! smiley

  • #22   15. sep 2013 Vi har pt. to som ikke er solgt og de var 8 uger i går.. Men vi tager det nu ikke så tungt - for det er kun fordi vi har været kræsne med køberne, og det er de to mest "specielle" drenge der er tilbage..
    én skal til et udstillingshjem (udstationeres), og den anden skal til et hjem, der har erfaring med spidshunde..

    Men i mellemtiden socialiserer vi dem, som var de vores egne hvalpe, og påbegynder div. træning.. Og så bliver vi ved med at annoncere med dem.. for to år siden havde vi to der blev hhv. 5 og 6 måneder inden de kom hjemmefra - også fordi vi ikke bare solgte til alle og enhver smiley


  • #24   15. sep 2013 jeg har tit undret mig over det samme, især mht huskierne.. da det jo er den race jeg selv har smiley

    Der er hele tiden rigtig mange hvalpe synes jeg, både herinde, og på den blå avis (og det er ikke inkluderet dem der er omplacerings hunde..).. jeg talte for en halvanden måneds tid siden,- at hvis man ville købe husky hvalp (udentavle/med tavle), så var der over 30 forskellige hvalpe at vælge imellem bare herinde og på dba. og det er altså KUN på 2 sider!
    Og det var alt fra nyfødte til reservation og hvalpe der var blevet over de 8 uger..

    Det er jo ikke liiiige sådan en race man bare lige får sig,- så i mit hovede er det mange hvalpe. der kan vel umuligt være så mange mennesker på en gang på hvert givent tidspunkt der leder efter huskier i DK?...

    Jeg ser også at kuld som er slået op inden 8 uger, langsomt falder i pris. først 500, så 1000, så 2000, simpelthen fordi de ikke kan komme af med dem.

    Og så er det jeg har tænkt: hvad faen gør de sådan liiige hvis de har et kuld på 8 og max halvdelen bliver solgt? Puuuha, jeg synes det er synd for hvalpene.. Det er jo ikke lige den letteste race at have, og jeg tvivler på at de fleste (uden tavle avl) har "tænkt" på at de måske ender med at have en helt pack af huskier rendene derhjemme..


  • #25   15. sep 2013 Malene - eller bede om midlertidig tilladelse fra kommunen til at holde flere med formålet at de afhændes når muligt. smiley
    Jeg fik ok her i odense, tror ikke de gad bøvle med det, når der ingen klager eller andet var..


  • #26   15. sep 2013 Det vidste jeg ikke man kunne Ginne. Tak for tippet.

  • #27   15. sep 2013 Nej selvfølgelig ikke, men hos nogen har de jo mange på venteliste. Men så synes jeg det rigtige er at beholde hunden til den rette ejer er fundet.

    Synes også det er det rigtigste at beholde de hvalpe der måtte være tilbage.


Kommentér på:
Ingen salg af sine hvalpe, hva så? :)

Annonce