Lade to tæver mødes eller ej...? {{forumTopicSubject}}
Sagen er den at min familie skal samles om 14 dage og spise and. Det foregår i mine forældres sommerhus og både min søster og jeg har hund. Min søster har en ung, sød og ret vild golden retriver og jeg har en 6 år gammel engelsk bulldog. Min hund kan ikke med andre hunde og særligt ikke hunde af samme køn.
Jeg har gjort det helt klart fra starten at Hera og Daisy (søsters hund) ikke skal mødes, fordi Hera er som hun er. Jeg vil simpelthen ikke risikere skambid.
Normal vis lader jeg Hera blive hjemme så Daisy kan komme med, når familien samles. Men denne gang tænker jeg at tage Hera med i sommerhus og blive til næste dag, fordi jeg ikke er glad for at køre langt om aftenen. Det er første gang, mens min søster har haft hund, at jeg har planlagt at tage min hund med. Så jeg synes faktisk ikke jeg er unfair.
Nu spørger min søster så (igen) om vi ikke skal lade hundene mødes. Jeg holder på mit og siger nej, for jeg vil simpelthen ikke risikere hverken Daisys helbred eller Heras liv ( skambidsparagraffen er jo stadig en ting).
Så altså synes i jeg er for stejl? Ville i lade hundene mødes og krydse fingre for at det går godt?
jun 2014
Følgere: 10 Emner: 8 Svar: 2.220
Den risiko ville jeg ikke turde tage
dec 2014
Følger: 8 Følgere: 362 Hunde: 5 Emner: 573 Svar: 26.931
Er din søster med på at gå med sin hund - sætte den i en bil eller noget i den retning? Hvis ikke, skal du afgjort holde fast, synes jeg.
Jeg var, for mange år siden, til en frokost hos noget svigerfamilie. Nogen andre havde en engelsk bulldog med. Den for, efter ret kort tid, lige i flæsket på Lina. Jeg tilbød at tage hjem med det samme med min hund, men bulldogens familie satte deres ud i bilen. Dette kunne lade sig gøre, fordi det ikke var mange timer, vi var der.
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 35 Hunde: 4 Emner: 412 Svar: 13.116
maj 2009
Følger: 2 Følgere: 26 Annoncer: 16 Emner: 177 Svar: 9.288
Jeg ville hellere ikke satse på at det vil gå godt med hundene, så jeg ville få en af dem passet
Nej hvis jeg var dig, så ville jeg mødes mes søsteren med jævne mellemrum og gå tur sammen.
Måske hunne Hera lære at akseptere søsterens hund.
Man kunne også lære dem at være i bur, hvor de så må skiftes at være når i er på familiebesøg.
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 35 Hunde: 4 Emner: 412 Svar: 13.116
Pointen er at jeg simpelthen ikke tror det bliver en succes med Hera og Daisy. Eller som minimum skal Daisy blive rigtig voksen og Hera skal blive så gammel at hun ikke gider forsøge at tæve nogen.
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 35 Hunde: 4 Emner: 412 Svar: 13.116
Og Anni, jeg er sikkert på Hera ville elske at blive passet af dig.
sep 2008
Følger: 19 Følgere: 26 Hunde: 3 Annoncer: 10 Emner: 67 Svar: 4.137
Det ville være fint hvis goldenen har været ude og gå en tur og brændt det værste krudt af.
jun 2017
Følger: 44 Følgere: 240 Hunde: 2 Emner: 62 Svar: 3.223
sep 2020
Følgere: 5 Emner: 24 Svar: 348
Men stadig med mulighed for at de begge kunne følge med i hvad der skete, så de heller ikke var lukket inde bag en lukket dør ?
Det kræver selvfølgelig, at de kan affinde sig med at være bag hegn.
feb 2018
Følger: 4 Følgere: 4 Emner: 15 Svar: 1.155
Jeg ville heller ikke lade dem være adskilt i sommerhuset, tænk hvis nogen ved en fejl fik åbnet den forkerte dør, jeg ville slet ikke kunne slappe af under middagen.
Som Anni siger, er det en skam, at I bor så langt væk - Hera var også velkommen her.
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 35 Hunde: 4 Emner: 412 Svar: 13.116
jan 2019
Følger: 1 Følgere: 18 Hunde: 5 Emner: 29 Svar: 1.781
Som gæst ville jeg nok aldrig gå ud fra at andre gider mine hunde, dvs er de med så er de i bilen
feb 2018
Følger: 4 Følgere: 4 Emner: 15 Svar: 1.155
Var vi ude at spise om sommeren, var han også med, når vi kunne sidde udenfor. Det var max hyggeligt, andre gæster nussede og snakkede med ham og Anton elskede at komme med nye (og gamle) steder.
Kunne vi ikke have ham med, lå han ofte i bilen, fx til konfirmation sidste år.
Så jeg synes nu ikke, at det er en uskik, hvis det er OK med alle parter.
Men jeg ville aldrig tage ham med hjem til nogle med en anden hund, med mindre hundene havde mødt og godkendt hinanden flere gange, at være på den ene hunds hjemmebane kan hurtigt ændre dynamikken mellem hundene.
nov 2007
Følger: 14 Følgere: 26 Hunde: 3 Svar: 7.348
dec 2018
Følger: 23 Følgere: 18 Hunde: 3 Annoncer: 2 Emner: 31 Svar: 1.855
Men mener som sådan at I begge burde kunne have hundene med.
Bare luk dem væk på skift, have dem i bur eller bag gitter eller lukket helt væk, alt efter hvad der fungere. Evt lad dem være i bilen på skift.
mar 2011
Følger: 7 Følgere: 34 Hunde: 2 Emner: 25 Svar: 2.232
Og så er sådan en ung golden ofte pisseirriterende for andre hunde, hvis de prøver på at lege vild retriever-leg
Jeg ville godt kunne overveje at mødes til gåture, hvis det var mig, men ikke mere end det.
mar 2009
Følger: 71 Følgere: 123 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 145 Svar: 12.756
Politiet sidder ikke og holder øje med om familier lader hunde hilse...
Så der er ingens liv på spil i denne sag.
Du og din søster bor så I sagtens kan mødes forud for turen og se om hundene kan gå en tur sammen.
Ellers er det vel bare at én hund er på værelset eller i bilen, mens den anden er inde. Alternativt at man sætter gitter mellem dem.
Der er mange muligheder.
apr 2018
Følger: 21 Følgere: 622 Emner: 112 Svar: 6.987
Synes din søster skal lade dig tage din hund med denne gang. Måske I kan skiftes og det lyder som om du skal køre længst og ofte ikke tager din med - så din tur : )
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 35 Hunde: 4 Emner: 412 Svar: 13.116
I min familie er det normen at tage hund med til diverse ting. Det plejer dog at være Daisy der kommer med og min kærestes gamle hund. Hvilket naturligvis skyldes at det er Hera der er "problemet".
Min kæreste og jeg er i øvrigt gået i gang med at sammenføre Hera og Conrad. I dag var de oppe i lejligheden 5 min, hvor Conrad fik lov at snuse rundt og Hera var i snor. Hun synes det var underligt, og blev lidt stram i betrækket 2 gange, men kunne afledes med kiks. Så jeg håber det kan lade sig gøre. Så Hera på sigt kan komme med hen til min kæreste og han kan have Conrad med hjem til mig. Naturligvis med små bitte skridt af gangen, og lykkes det ikke er der jo ikke noget at gøre ved det.
maj 2009
Følger: 2 Følgere: 26 Annoncer: 16 Emner: 177 Svar: 9.288
aug 2007
Følger: 45 Følgere: 49 Hunde: 8 Annoncer: 1 Emner: 483 Svar: 11.900
Man skal aldrig lade sig presse ud i situationer, som man på forhånd ikke er tryg ved.
jan 2007
Følger: 15 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 540 Svar: 31.172
Jeg forstår så heller ikke, at din søster er villig til at risikere, at hendes hund bliver skadet, hvis ikke fysisk, så mentalt.
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 35 Hunde: 4 Emner: 412 Svar: 13.116
Hera ville formodentlig være i stand til at lave Daisy til fars, selv om Daisy klart er størst.
Men jeg tror simpelthen ikke at min søster har forstået alvoren.
dec 2018
Følger: 23 Følgere: 18 Hunde: 3 Annoncer: 2 Emner: 31 Svar: 1.855
Så der er nok ikke andet at gøre end at forklare hende alvoren igen og igen
feb 2013
Følger: 7 Følgere: 23 Hunde: 3 Emner: 68 Svar: 7.047
Jeg er så glad for at de hunde vi har nu er totalt fredelige og omgænggelige overfor resten af familiens hunde. Det er nu engang nemmere.
Jeg tror ikke jeg ville lade Hera og din søsters mødes første gang i et sommerhus, men på en gåtur. Du er ved at sammenføre hende med en hund allerede. Hun har ikke brug for at blive presset og evt få ødelagt det spirende OK forhold hun har til den hund.
mar 2008
Følger: 8 Følgere: 22 Hunde: 8 Emner: 26 Svar: 3.265
Men hvis du/i vælger at lade dem mødes, så brug de 14 dage inden på at træne din hund til at bære mundkurv. Det er en god sikkerhedsforanstaltning at have med i tankerne.
nov 2021
Følger: 13 Følgere: 85 Annoncer: 1 Emner: 27 Svar: 278
Jeg havde Lucca som ikke kunne med mange andre små tæver. Min moster havde en lille tæve med uden jeg vidste det. Understregede at de ikke skulle hilse! Mens jeg var på toilet lod de hundene hilse og det endte galt.
Lade to tæver mødes eller ej...?