1.138 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 27 Svar

Bidt af vores hund - HJÆLP!!!! Bidt af vores hund - HJÆLP!!!!

Så skete det der bare IKKE må ske....

Håber i vil komme med gode råd.....

Jeg er lige hjemvendt fra vagtlægen - tidligere i dag var jeg ude og gå med mine to hunde Topper og Zack, vi går bare herhjemme på grusvejen som altid(bor langt ude på landet så er så dum jeg går uden snor, da hundene er vant til at de går løs rundt og op til naboen der er familie.

En anden nabo har en hund som alle hunde på vejen er bange for, da den flyver på alt.
Så lige i dag kommer den flyvende da de er ude og gå en tur - desværre også uden snor.
Min lille Topper render hen og de leger/kæmper lidt om hvem der er den bedste(begge hanhunde)
Zack er meget bange for nabohunden da den før er fløjet på zack. Derfor knore han og kruber rundt.
Jeg holder zack i halsbåndet, og vi kalder naboens hund og topper til os. der går lidt tid inden de kommer. Da de endelig kommer hen til os - nabohunden er ca. 2 meter væk, bliver Zack så nervøs at han bider mig i låret.

Jeg har 2 huller efter hans tænder og en blodansamling der er lidt større end en knytnæve på mit lår.

Det har blødt i 3 timer og har været ved vagtlæge.

Nu sidder jeg så bare og er så ked af det, for folk mener Zack skal aflives.
Ja, jeg kan godt forstå deres mening, men det er "manden's" hund og jeg føler det var min skyld han bed mig fordi jeg holdte ham, og han følte sig truet.

Skal jeg "bare" lade ham aflive?

Jeg har virkelig brug for at høre gode råd og kloge ord fra andre. - helst ingen negative ting da jeg HAR lært af det og jeg kunne aldrig finde på ikke at have snor på mine hunde hvis vi er blandt andre.
Den dårlige vane foregår kun herhjemme hvor hundene altid selv render rundt også hos de andre naboer(undtagen nabohunden der flyver på andre hunde)

Bare spørg hvis der er flere detaljer, eller ting om Zack i gerne vil vide.


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Klipning af hæk 1.000 kr.
  • Udskiftning af rør del på afløb 1.000 kr.
  • Hovedrengøring 1.500 kr.
  • Klipning af hæk 800 kr.
  • Ophæng af fjernsyn og billeder 900 kr.
  • Køkkenamatur er løst 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bidt af vores hund - HJÆLP!!!!
  • #1   13. apr 2009 Når du selv er klar over at det skete i afmagt over at han ikke kunne slippe væk fra den situation du havde placeret ham i, så synes jeg ikke du skal aflive ham, men sørge for at han aldrig igen kommer i den situation.

  • #3   13. apr 2009 Nej hvorfor skal hunden aflives.. den går i panik og blir holdt fast.. Så hakker de altså

  • #4   13. apr 2009 Zack har jo vist dig at han var bange/stresset.. og da disse signaler overhøres er han presses til at bide...
    Jeg ville ikke aflive hunden af den grund..

    Men derimod hvis det var et bid mod andre, eller hunden...


  • #5   13. apr 2009 Puha, det er en svær situation....jeg ved ikke om jeg synes at han skal aflives, men måske bedømmes af en adfærds konsulent. Og så må du spørge dig selv, tror du, at det er noget han vil kunne finde på igen, samt stoler du på ham?
    Hvis det er ja til det første og nej til det sidste, er det måske et godt valg både for dig og hunden at få ham aflivet.

    Nu ved jeg ikke om han bed dig, for at kunne slippe væk?


  • #6   13. apr 2009 Bagefter fløj begge hunde i totterne på hinanden.

    Det skal nok lige tilføjes at den største grund til at andre folk mener han skal aflives er fordi han altid går frit hos naboen også - det er familie og de har børn.
    Nabohunden bor så overfor vores familie på vejen og ved siden af os.

    Zack er i forvejen en nervøs hund.


  • #7   13. apr 2009 Jeg ville ikke aflive i den situration som du beskriver. Hunden er bange for den anden hund , og så reagere hunden ikke som den normalt gør. Hvis den normalt ikke er argrasiv over for dig og dette er første gang ,tror jeg ikke det vil ske igen hvis du sørger for ikke og komme for tæt på naboens hund. Jeg mener en aflivning er en forhastet beslutning.

  • #8   13. apr 2009 Det tror jeg sgu ikke, jeg ville aflive en hund for, hvis den ellers ikke generelt er aggressiv. Er manden én af de folk, der mener, den skal aflives? For så må det næsten være op til ham, hvis han føler, han ikke kan stole på den længere.

    Under alle omstændigheder, ville jeg sove på det og ikke gøre noget nu


  • #9   13. apr 2009 Det erneste problem du har er at du ikke forstå at læse din hund, på de rigtige signaler.

    Men i den givende situation, holder man hunden fast, det vil sig, at hunden kan ikke flygte, og derfor som eneste udvej går den i kødet på dig,
    Det er noget skidt, som enhver hundeejer kan komme ud for, men mon ikke du skal tage line på næste gang, for så er situationen en helt anden.


  • #10   13. apr 2009 Lykke J: Det hele gik meget stærkt - Zack er skilsmissehund - inden jeg flyttede hertil boede han skiftevis mellem "manden" og hans x.
    Det har gjort ham meget nervøs da han ikke kan lide at komme med rundt og sådan.

    Zack gør og truer meget når han bliver nervøs - af den grund kommer han ikke med ud hvor der er mange mennesker, men en tur med i skoven og lange ture herhjemme(igen vi bor langt ude på landet for der er mange km's luft omkring os.)



  • #11   13. apr 2009 Man kunne jo så overveje, at han ikke skulle gå frit hos naboen og deres børn, i det mindste en tid til alle er sikre på ham igen. Hvis altså i kan finde ud af noget med noget hegn

  • #12   13. apr 2009 Hvorfor går zack inde hos naboen ?

  • #13   13. apr 2009 Det lyder som om at den har send de rigtige signaler og vidst dig at den var bange.

    som Lykke J skriver stoler du på hunden og tror du at den ellers kunne finde på at bide.
    Ud fra det skal du tage en beslutning.
    Jeg ville nok ikke aflive den men det er jo svært at sige når man ikke kender hunden.


  • Trine P
    Trine P Tilmeldt:
    maj 2008

    Følger: 1 Emner: 7 Svar: 456
    #14   13. apr 2009 Nej jeg mener ikke du skal aflive ham, det var en presset situation du havde sat ham i.
    Men hegn haven ind og tag først snoren af dine hunde når i er på fri mark. Men det er vist det man kalder alm. pli.


  • #15   13. apr 2009 Jeg vil nok også sige som de andre, at det er nok en god ide fremover at holde hunden på egen grund, og så have en snor med, som du kan sætte på Zack, så du ikke presser ham i en situation, hvor han bliver tvunget til at bide, og du er på større afstand, når du har ham i snor.
    Det er som de andre siger, en normal reaktion, når den ikke kan komme væk.....


  • #16   13. apr 2009 Naboen er familie - og vores hunde går tit sammen. så er der den anden nabo der har den grimme hund som alle hundene er bange for - og den går de andre hunde IKKE ned til.

    Igen vi bor mange km ude på landet og derfor er hundene vant til at gå løs.



  • #17   13. apr 2009 Vi bor på en går så det er ikke bare lige at hegne det hele ind.

    Og vi bor så der er mange 100 meter imellem os og MANGE km til hovedvej og fremmede.

    Tak for alle jeres svar.


  • #18   13. apr 2009 Virker som om du ikke har læst dens signaler rigtigt, så nej den skal ikke aflives den har jo gjort hvad den skulle.

  • #19   13. apr 2009 Det her lyder måske lidt hårdt men det er ment godt. ;D

    Hør nu her, hvis vi skal tage et menneske eksempel.

    Livreddere bliver tit nødt til at slå folk der er ved at drukne ud fordi de er til fare for sig selv og livredderen. Fordi de er panikslagne, ikke onde mennesker.

    Så hvorfor overhovedet overveje at aflive en hund der ikke har gjort noget galt. Hunden er jo ikke aggresiv, den var panikslagen. Din hund aner ikke om dens "angriber" er holdt fast, den ved bare at den skal forsvare sig mod modstanderen som er tæt på den.


  • #20   13. apr 2009 Ville sætte spørgsmålstegn ved, om hunden nu vil springe signalerne over (de bliver alligevel overhørt/set) og bare gå direkte i bid næste gang??

    Ville under alle omstændigheder sørge for at den hund i ikke ønsker at møde ingen adgang har til dine hunde og omvendt.. Om det så er hegn, snor eller hvad det er...


  • #22   13. apr 2009 Men i kunne vel hegne noget af det ind, hvor den så kunne gå frit? Jeg ved godt, at de naboer, den kommer hos er familien, men det er jo også dem, der har børnene, som folk er nervøse for, hvad den evt. kunne finde på at gøre. Jeg ville helt sikkert vente med at slippe den fuldstændig fri til jeg i det mindste havde haft en chance for at vurdere, hvordan den måtte være påvirket af hændelsen. Især når du faktisk skriver, at den i forvejen er noget nervøs.

    Men jeg kommer også fra byen, så måske er det noget andet


  • #23   13. apr 2009 Har vist manden jeres svar -og han er nu taget op til den anden nabo der er familie - for det hjælper ikke noget vi har vores hunde i snor hvis den aggresive hund ikke er i snor.

    Mht. at gøre Zack tryggere har vi prøvet på det et par år, og da det ikke er blevet bedre, holder vi ham til steder han kender hvor der ikke er mange andre - han bliver bare meget nemt stresset - og da træningen gennem de år ikke hjalp, valgte vi at holde det trygt for ham.

    ingen tvivl om at vi skal have noget hegn, osv. nu. det må vi prøve, og kan Zack ikke klare det, så må vi overveje hvad der så skal ske.
    Jeg er ikke for aflivning - for trods hans nervøsitet er han en dejlig hund.


  • #24   13. apr 2009 Kan ikke se hvorfor hunden skulle aflives

  • #25   13. apr 2009 Køb et hegn?

  • #27   13. apr 2009 manden og familen der er nabo til os har været nede og snakke med den anden nabo med hunden - og vi skal gå med snor fremover.

    vores hunde må fortsat gå rundt løs - for det har de i 3 år godt kunnet styre - og mine hunde kommer ikke ned til den nabo med hunden da de er bange for den. Og hvis de mødes når de selv går frit så er jeg sikker på at de finder ud af det.

    Det var en fejl fra min side, og er glad for at der nu er kommet styr på det så det ikke sker en anden gang.
    Mennesker skal ikke blande sig i dyrs adfærd, men jeg blev lige grebet i øjeblikket fordi jeg ville beskytte Zack og gjorde det helt forkert.



  • #28   13. apr 2009 Ud fra din beskrivelse ville jeg ikke aflive.. Hunden var virkelig presset og du ignorerede dens afstandssøgende signaler.

    Det kunne måske være en fordel for dig at deltage i et kursus om hundens signaler...


  • #29   14. apr 2009 Team Hopper.
    Er glad for at i harfundet en løsning.
    Vi laver alle fejl og så længe vi bare lære af det og ikke gør det samme igen har vi lært en vigtig lektie.
    Du har lært af det og jeg er sikker på at du vil være mere opmærksom på hans signaler fremover og så er den ikke længere.
    Jeg har også kvajet mig en del gange med min gamle hund og jeg lærte af det. Ingen er fejlfrie.


  • #30   15. apr 2009 nej han skal da ikke aflives det er jo fordi han ikke kunne flygte, han har gjort det fori han var bange og så gik det desværre ud over dig, et kæmpe uheld. men bær over med ham det har ikke været hans mening.



Kommentér på:
Bidt af vores hund - HJÆLP!!!!

Annonce