{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
6.650 visninger | Oprettet:

Min hund er kan ikke slappe af {{forumTopicSubject}}

Hej alle sammen. Min lille hund på 3 måneder, har gået rundt i nogle timer helt forvirret og kan slet ikke finde ro. Han vil op i sofaen, ned igen også går han lidt rundt og piver. Har luftet ham mange gange, men han skal ikke tisse eller komme af med afføring. Nogle der kan give nogle råd om hvad det måske kan være? Hans snude er kold og våd, så han har ikke feber.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Elektriker 2.000 kr.
  • Opsætning af lamper 1.180 kr.
  • Slibe klinger på græsslåmaskine 300 kr.
  • havehjælp i 1- 2 timer 250 kr.
  • Vinduespudsning 600 kr.
  • Lappe ladcykel 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Min hund er kan ikke slappe af
  • #1   6. maj 2013 snuden har intet med feber at gøre. gå med den indtil den har tisset og skidt. den bør have nogle rutiner for at kunne lære at falde til ro. du har kun haft den i en md eller?

  • #2   6. maj 2013 For det første er det en gammel skrøne der der ang. snuden, den eneste måde du kan finde ud af det på er at du tager hans temperatur med et termometer...

    Tjek om han har vand, kan han være sulten? Har du haft en stresset dag så han måske ikke har fået den aktivering som han behøver i forhold til hans aktivitets niveau. og så skal du tjekke om han har ondt.. har han ondt i maven ved berøring... logre han eller hvorda ner hans almene tilstand..?


  • #3   6. maj 2013 Keder han sig? Har han været alene idag og nu skal der bare ske noget?


  • #4   6. maj 2013 min hvalp på 4 mdr kan ikke altid falde til ro af sig selv.. det er mest når der sker noget, enten noget spændende, at han leger eller lign.. altså når han bliver overgearet, ved ikke om det kan være noget?

    Ved mig hjælper det at jeg tager ham op i armene og nusser ham stille og snakker helt stille til ham, så falder han ret hurtigt til ro og falder i søvn.. men jeg kan så også tydeligt se når han bliver træt eller overgearet.. når han bliver rigtig træt bliver hans øjne helt våde og løber nærmest i vand, og så skal han lige op og putte lidt til han falder helt til ro..
    Når han er overgearet skal der bare ske noget, han begynder at bide i fingre og løbe rundt som om han slet ikke kan finde ro i kroppen.


  • #5   6. maj 2013 Min kæreste har nat arbejde, så der er hele tiden en hjemme ved ham. Hannahs været ude og gå en lang tur i dag, og har været ude og lege med hans gode kammerat, som er min venindes hund.

    Han har ikke haft problemer med at komme af med ans afføring i dag. Men han havde hårdt mave i lørdags, hvor vi måtte hjælpe ham med at få det ud. Siden har det ikke været noget. Og det er ikke længe siden han har skidt. Han har spist, og har stadig lidt mad i hans madskål og vand har han også.

    Ligenu er der ikke noget, han tuller bare rundt og leger med sit legetøj. Men vil ikke rigtig gå i seng inden han er blevet træt, eller i hvert fald kan falde til ro.

    Og har heller ikke haft en stresset dag. Vi har været sammen med ham hele dagen, og bare været hjemme smiley


  • #6   6. maj 2013 små hvalpe skal ikke gå lange ture. måske han er lidt overstimuleret?

  • #7   6. maj 2013 jeg tænker også der er sket for meget for ham i dag?

    man siger jo at når de er så små, skal gå turene være ca. 1 min pr uge.. det vil sige 8 = 8 min, 12 uger = 12 min osv.

    Udover den lange tur har han leget med en hund, det tager meget energi, og der er mange indtryk den får ind ved det.. Så han har fået utrolig mange indtryk i dag og det kan være derfor han ikke kan falde til ro.

    prøv at tage ham op og sid stille med ham til han falder til ro.. tror han er rigtig træt, han kan bare ikke selv falde til ro fordi han er overstimuleret.


  • #8   6. maj 2013 Det ved jeg ikke. Altså vi gik 1 km, højst. Men gik hjem til en veninde, også var vi lidt der, også hjem igen. Men for ham er det jo en lang tur.

  • #9   6. maj 2013 Ja. Vores dyrlæge har godt sagt at i hans alder må han gå 800 meter om dagen. Så cirka 200 meter for meget i dag.

    Han har vant til at lege med den hund, og vi var der en halv time. Ellers har vi bare været hjemme i dag, og set film. Så vil ikke sige han har lavet for meget. Da vi snakker om 40 minutter hvor han har været væk hjemmefra smiley


  • #10   6. maj 2013 Måske er der ikke nok ro omkring ham alligevel. Fjern det meste af hans legetøj og tag det kun frem når der er legetid. Giv ham kun små gåture, hvor han gør det han skal og derefter lidt leg og små træningsøvelser som f.eks. indkald, sit og andre basale ting.
    Pas på ikke at lave for meget trækkeleg o.lign. inden der skal være lidt ro på. Så finder han sikkert efterhånden ud af rytmen og lægger sig, når I slapper af.
    Han er jo stadig kun en lille bebs smiley


  • #11   6. maj 2013 Men han ligger heldigvis og sover nu. Så tror bare han ikke rigtig vidste hvor han skulle være. Og tror også han har det varmt, da vores stue er rigtig varm, efter det gode vejr i dag. Vi har haft lidt åben vindue hele dagen.

  • #12   7. maj 2013 Det lyder som om din hvalp er overtræt.

    Da Dina var lille, kunne jeg ikke forstå at hun farede rundt, fra den ene ting til den anden, om aftenen. Jeg tænkte, at hun slet ikke var træt nok, så jeg aktiverer hende med alle mulige opgaver og leg.
    Det blev bare værre og værre, indtil jeg fandt ud af, at hun faktisk var overtræt, og ikke selv kunne falde til ro.
    Hun opførte sig nærmest som et overtræt barn.

    Man siger, at en hvalp må gå ture på en længde, der svarer til 5 minutter, pr måned den er gammel. Dvs en 3 måneders hvalp, må gå tur i 15 minutter af gangen.
    Nogle hvalpe er ikke gode til at sige fra, så den vil sikkert følge ejeren helt til månen, hvis den kunne.

    Min Dina satte sig pladask på måsen, når hun havde gået i 5-10 minutter, og så ville hun ikke mere.
    I den alder drejer det sig ikke om motion, men om oplevelser.
    Typisk, vil hvalpen også kun besørge de steder, hvor den føler sig helt tryg.
    Det er tit lige udenfor døren i starten, og som tiden går, bliver den mere og mere tryg ved omgivelserne.

    Min Dina ville kun tisse på vores terrasse da hun var lille. Langsomt rykkede hun længere og længere ud i haven. Og skal hun lave noget i haven nu (tidlig morgen og sen aften), så foregår det i det fjerneste hjørne, bag noget krat.
    Vi går lange ture hver dag, men tidlig morgen og nat foregår i haven. Den er 7000 kvm, så det er vel nærmest en mark.


Kommentér på:
Min hund er kan ikke slappe af

Annonce