Valg af race {{forumTopicSubject}}
Jeg skrev et indlæg forleden ang beagle.
Jeg tillader mig at lave endnu et indlæg, men denne gang for at få hjælp til hvilken race I ville synes passer godt til os.
Vi er en børnefamilie med børn fra 2,5 til 8 år.
Vi har lige nu en lille chihuahua pige. Hun er et værre nusse hoved som helst vil ligge under dynen og sove.
Jeg er vokset op med golden retriever så jeg har lidt en "svaghed" for dem
Vi har kig på beagle, golden retriever, labrador eller en cocker spaniel. Det er umiddelbart de racer vi synes bedst om. Men den race vi ender op med skal jo også helst passe til vores familie.
Der vil blive gået tur inden vi tager afsted om morgenen og igen når vi kommer hjem. Skal vi steder hvor det kan lade sig gøre at tage hunden med vil den komme med.
Det skal være en som er glad for børn og finder sig i en del.
Det skal helst ikke være en som der er for meget krudt i. Forstået på den måde at det ikke skal være en som hele tiden er på. Har engang haft en blandings labrador som aldrig blev træt og altid var på og var lidt kuldret i hoved
Håber I kan hjælpe med hvilken race I synes passer til os
mar 2009
Følger: 67 Følgere: 135 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 161 Svar: 12.820
Prøv at læse op på hundens oprindelse. Det er vigtigt at hunden behov harmonerer med familiens lyst til træning.
Ingen af retriverne er sofahunde. De er nemme at træne og skal have noget at lave. Det er bare en udpræget misforståelse, at de kan trives med et liv på langs derhjemme.
nov 2008
Følger: 13 Følgere: 11 Hunde: 3 Emner: 237 Svar: 3.137
maj 2013
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 3
Der skal selvfølgelig gåes ture og vi har en mark lige ved siden af hvor vi går med den lille nu, det eneste er bare at det ikke skal være en der kræver noget hele tiden - håber I forstår
maj 2007
Følger: 21 Følgere: 20 Hunde: 1 Emner: 48 Svar: 1.751
En gåtur eller en tur løs på marken er ikke nok.
De skal ud og arbejde med deres hovede. Gå noget spor eller lignende.
Dog findes der som "Krumme" også skriver udstillingslinier, som ikke er helt så driftige.
Jeg foreslår at i tager ud og snakker med nogle opdrættere af de racer i er interesseret i. De vil helt sikkert kunne hjælpe jer, og så kan de også udvælge den fra et evt. kuld, som passer bedst til jer.
maj 2013
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 100
sep 2008
Følger: 12 Følgere: 9 Hunde: 2 Emner: 309 Svar: 1.753
Finder sig i en del....forhåbentlig lærer dine børn også at respekterer hundens grænser? Men det går jeg ud fra efter som i jo har en chihuahua i forvejen.
Nu nævner du cocker spaniel, men er du/i indstillet på al pelsplejen? Den skal børstes flere gange om ugen, bades og trimmes med jævne mellemrum, hvilket koster ca 800 kr omkring hver anden til tredje måned hos en hundefrisør, hvis ikke man selv står for det (og her kan et trimmekursus gennem Spaniel Klubben være en god ting).
jan 2008
Følger: 52 Følgere: 47 Hunde: 3 Emner: 743 Svar: 5.328
Labrador eller golden af udstillingslinier KAN være en mulighed, men der synes jeg som Tanja og Bine, at i skal tage ud at tale med opdrættere af de 2 racer.
Det i skal tænke over, især når i tænker i de racer, at i er nødt til at finde noget i kan bruge hundens hjerne til. Ingen af de 2 racer kan trives med lufteture og samvær med jer alene, ikke uden at få en risiko for en understimuleret hund...
Det kan være lydighedstræning, rally lydighed, spor el.andet.
jan 2008
Følger: 52 Følgere: 47 Hunde: 3 Emner: 743 Svar: 5.328
Nina Rasmine skriver så håber jeg at også at denne sætning:
"Det skal være en som er glad for børn og finder sig i en del", ikke betyder at hundens grænser ikke bliver respekteret !
Man kan bl.a. hverken ride ranke på en hund eller klæde den ud..
maj 2013
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 3
apr 2011
Følger: 32 Følgere: 53 Hunde: 8 Emner: 200 Svar: 12.224
Collien er en hyrde der elsker hele sin flok over alt på jorden, den skal have lidt hjernegymnastik og motion, men ike mere end mange andre racer, den er som regel aktiv ude og rolig inde, hvis den ellers stimuleres korrekt.
apr 2013
Følger: 1 Hunde: 1 Svar: 8
Valg af race