{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.561 visninger | Oprettet:

Dræber din dyrlæge raske hunde {{forumTopicSubject}}

Bliver lige nød til at spørge om nogen herinde forstår det billede, der florere på Facebook nu.

Det er vist omkring 20.000 sunde og raske hunde der aflives hvert år i Danmark... Jeg troede alle dyrlæger gjorde det?
Jeg har ikke rigtig kunne finde noget om vedkommende der har lavet billedet, men er da spændt på om der bliver sat lidt fokus på alle de hunde, der aflives, fordi folk ikke sætter sig ind i dem.... Det ville da være rart smiley

(Sætningen med slagteren er lidt sjov... Eftersom slagteren nok er noget rimelig positivt for de fleste hunde... Selvom det nok ikke er det de hentyder til)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Dræber din dyrlæge raske hunde
  • #2   19. sep 2013 Har jeg? :b

  • #5   19. sep 2013 Jeg er ikke helt sikker på om de prøver at sætte fokus på de 20.000 raske hunde der aflives, eller om det er de langt færre der aflives pga. en skæv skambidsparagraf/listehunde.
    Umiddelbart får teksten mig til at tænke på de første. Men dem afliver alle dyrlæger da?


  • #7   19. sep 2013 Kathrine: Okay! smiley Mente heller ikke det var helt noget vås jeg havde skrevet, men jeg er rimelig meget i søvnunderskud... Så det kunne sagtens være! :b

  • #8   19. sep 2013 Jeg synes det er super vigtig at fokusere på hvad grunden til aflivningerne er.

    Den der kampagne synes jeg ligger op til at dyrlægerne er nogle svin som dræber raske hunde.

    Så jer må vist konstatere at jeg slet ikke har fanget budskabet.


  • #9   19. sep 2013 Hmm.
    Jeg får fnidder når folk omtaler dyrlæger som mordere.
    Kunne vi for Søren ikke holde os til aflivet.
    Det er et dyr ikke et menneske.


  • #10   19. sep 2013 Eftersom den florerer nu hentyder den sikkert til de aflivede hunde fra hundeloven ... Selvom ALLE rake hunde der aflives er et problem synes jeg smiley Men nu er det jo ikke oppe i medierne...

  • #11   19. sep 2013 Uanset hvem de afliver, er det vel aldrig dyrlægens skyld, at aflivningen finder sted... Men ejeren/loven/hvad grunden nu er...

    Medmindre de render rundt og sprøjter folks hunde, når man ikke er hjemme smiley
    *Ups tog jeg nu fejl mellem vaccinen og aflivningssprøjten IGEN*


  • #13   19. sep 2013 Plat

  • #16   19. sep 2013 Ahva for en mops?

  • #17   19. sep 2013 Ja det billede har jeg også set Majbritt ..
    Men må jeg spørge hvorfor du synes det er tåbeligt ?


  • #19   19. sep 2013 øhm okay ...

  • #20   19. sep 2013 Hmm! Mon ikke det er oprettet for at få stoppet folks hetz mod de dyrlæger, der afliver de hunde, politiet har konfiskeret?

    Og så spørges der indirekte, hvem der ellers skulle gøre det - en slagter?

    For du ville nok selv få en dyrlæge til det frem for en slagter.


  • #21   20. sep 2013 Jeg forstår det som om man mener at de dyrlæger der afliver sunde og raske hunde er slagtere. Og hvis jeg har forstået det korrekt, så skyder de folk sig selv i foden.

    Jeg er ved at BRÆKKE mig over al den følelsespornografi med hensyn til de aflivede hunde.

    Jeg synes at det er usmageligt at der køres hetz på de dyrlæger og de betjente der gør deres job.

    Kæmp istedet for at få de idioter i fedtefadet som bliver ved at avle og købe disse "tvivlsomme" hunde!!


  • #22   20. sep 2013 Den annonce-kampagne synes jeg er direkte usmagelig, da den ikke bedkriver nogen steder, hvad det direkte er, at de er imod.
    En dyrlæge gør, som så mange andre, det de er blevet pålagt (stort set ligesom sagsbehandlere hos kommunen, som hver dag må sende syge mennesker i arbejde, fordi lolven siger, at de skal!)
    Det er sgu da hverken dyrlægen eller sagebehandleren, der skal tage loven i egen hånd og risikere reppresalier/fyring/mistet autorisation p.g.a. en enkelt hund eller klient. Det er sgu da FOLKET, som skal kæmpe for, at REGERINGEN ikke laver sådan nogle latterlige love. - Pøj pøj med næste valg! smiley

    Enkeltsager ordnes ikke ved selvtægt.... smiley


  • #23   20. sep 2013 Hvis min hund nogensinde skulle komme i fedtefadet (håber og tror jeg selvfølgelig ikke) - Så håber jeg da egentlig min dyrlæge afliver. Ville have det skidt med at skulle bruge en dyrlæge jeg ikke kender, pludselig. For aflivet skal hunden jo nok ende med at blive, hvis den ryger i skambidsfælden.

  • #24   20. sep 2013 Jeg forstår billedet sådan, at man opfordrer folk til at benytte dyrlæger, der nægter at aflive raske hunde.

    Og nej, jeg ved ikke, hvad min dyrlæge gør og det kommer heller ikke mig ved. Så længe jeg er tilfreds med den behandling, som jeg og mine hunde får hos min dyrlæge, så kan jeg ikke se, hvorfor jeg skulle skifte dyrlæge. Dyrlægen gør sit job, og jeg er sikker på, at de færreste dyrlæger synes, at det er sjovt at aflive et sundt og raskt dyr - uanset årsag.


  • #25   20. sep 2013 Alle dyrlæger afliver raske hunde.
    Nogle dyrlæger beder om lov til i stedet at forsøge at genhuse de unge af slagsen. Men ikke alle har mulighed for at huse disse indtil ny familie bliver fundet. Og ikke alle ejere siger ja tak. Betaler for aflivning (så ophold og foder bliver dækket) og går. Mange vil enten have dyret aflivet eller gå derfra uden regning.
    Hvis dyrlægerne begyndte at nægte at aflive, vil vi nok se flere tilfælde af selvaflivet eller efterladte hunde.


  • #26   20. sep 2013 Min dyrlæge dræber ikke hunde, han afliver dem engang imellem.. smiley

  • #27   20. sep 2013 Jeg forstår ikke billedet, budskabet er ikke tydeligt.

    Ja min dyrlæge afliver raske hunde, og nej, det gør hun ikke.

    Hun vil til hver en tid forsøge at omplacere et sundt og raskt dyr som sendes til aflivning. Men jeg ved at politiet også bruger hende til konfiskerede hunde. Det gjorde de i hvert fald engang.



Kommentér på:
Dræber din dyrlæge raske hunde

Annonce