423 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 2 Svar

Gode råd søges Gode råd søges

Vi skal passe en kollegas hund i næste uge. Det er en stor dejlig boxer han på 5 år. Han er lydig og gør hvad der bliver sagt. Men den sidste måned har været hård ved ham da hans ejere er flyttet fra hinanden Og han er flyttet fra hans vante omgivelser. Han har aldrig været herhjemme fø. Kommer dog herud et par gange inden vi skal passe ham.
Vi har selv en hanhund på 6 måneder. Han er rigtig i pubertetsalderen. Han tager nogle ordentlige dominanskampe med andre hunde.
Nu er mit spørgsmål hvordan griber vi det bedst an. Jeg har sagt at han skal have hans egen ting med. Og vi skal have et tlf nr hvor vi kan kører ham hen hvis ikke det går. De kommer ikke til at være selv da vi arbejder på skift så der er altid en hjemme.


 
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
00:00
/
00:33
LIVE

Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet

NOW PLAYING

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskiftning af tagplade 1.200 kr.
  • Udskiftning afdørhåndtag til altandør 1.200 kr.
  • Altandør 1.150 kr.
  • Tætning af ovenlys vinduer 1.000 kr.
  • Ophæng af stort spejl i opgang 500 kr.
  • Hænge TV op, hænge hylde op og hænge gardiner op 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Gode råd søges
  • #1   23. aug 2006 Julius er stadig hvalp og burde bukke under for boxeren efter første "magtkamp".
    Men en god idé er at de mødes på neutral jord først og får lov til at udforske og lege med hinanden der først.
    Og lad dem endelig ikke spise sammen i samme rum, det er en af de ting der årsager flest kampe hunde imellem.
    Vis Julius at han stadig er "lederen" i huset, altså glem ikke ham fordi en fremmed hund er kommet i huset.
    Tag ingen unødige chancer så som at gejle dem vildt op indendøres, lege med kødben osv.

    Det var vist lige hvad jeg kunne give af råd..


  • #2   23. aug 2006 pas på med forsikringen så (dækker jo kun når hunden er i ejers besiddelse) smiley

    går det ikke så del dem op i to rum --- ofte hjælper det hvis man viser dem at der er plads til begge - så en på hver side og nusse nusse og snakke snakke, har de det dejligt sammen med dig kan de også uden dig til sidst... Godbidder husk da 1 i hver hånd og giv dem nøjagtig samtidig ofte er det jo jalousi det heke udspiller sig fra.... Held og lykke


Kommentér på:
Gode råd søges

Annonce