{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.868 visninger | Oprettet:

Hund i lejlighed, hus eller på landet. Hvad er bedst? {{forumTopicSubject}}

Jeg hører/læser af og til, at det er bedst for hunden at være i lejlighed, for så kommer den ud at gå tur, samt oplever en masse. Hvorimod hunde der bor i hus med have eller på landet bare bliver lukket ud i haven i stedet for gåture. Det kan godt provokerer mig lidt, jeg bor selv i hus med have, men min hund kommer bestemt ud at gå tur også selvom vejret er dårligt.

Jeg tror ikke, der er nogen boligform, der er bedre end andre angående det at holde hund. Det kommer helt an på hundeejeren hvor meget de aktiverer deres hund, og ikke hvor og hvordan de har bosat sig.

Jeg er dog selv rigtig glad for at have en have, det gjorde renlighedstræningen lidt nemmere, og vågner hunden kl 6 søndag morgen og skal tisse, så kan hun lige komme ud i haven, for at komme ind igen og sove videre smiley

Hvad synes I der er bedst for hunden: Lejlighed, hus med have eller landet?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 750 kr.
  • Ophængning af 3 lamper 600 kr.
  • Rengøring 450 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Fastgørelse håndvask m.v 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hund i lejlighed, hus eller på landet. Hvad er bedst?
  • #1   4. apr 2016 For mig kommer det an på racen og ejeren

  • #3   4. apr 2016 Verden er ikke sort og hvid, så der er efter min mening ikke noget endegyldigt svar på det..

  • #5   4. apr 2016 For mig kommer det også an på så meget. Dem, der mener at det er bedre i en lejlighed fordi hunden kommer mere ud at gå tur osv., de er vist selv vant til en hund man bare kan lukke ud i haven smiley

    Vores hund kommer på 3 ture HVER eneste dag uanset hvad, også selvom vi har have, for hun besørger ikke i haven. Vi har aldrig, vitterligt aldrig, i hendes næsten 10 år lange liv, brugt haven som erstatning for en gåtur. Det er ikke for at pudse glorien men for at komme med et eksempel.
    Ikke fordi dét at lukke i haven bare er no-go, men det provokerer mig lidt når nogle tror, at hunden i lejlighed kommer mere ud på tur smiley


  • #7   4. apr 2016 Det er ikke boligen men ejeren og hunden, som du skriver smiley

    Vi har f.eks fravalgt hvalp da vi bor i lejlighed i byen, netop pga besværligheden ang renlighedstræning. Og selvom vi er daglige brugere af enten skov eller strand, ville det være evigt lækkert med en have som hunden kunne lunte rundt i. Specielt her til sommer. Ikke at vi ville slække på gåturene naturligvis smiley


  • #8   4. apr 2016 Der er kæmpe forskel på hvordan folk holder hund og hunde generelt, så jeg vil ikke sige hvad der er bedst på den måde.
    Men jeg kan da godt mærke på mine hunde (vi er lige flyttet, så vi er stadig ved at justere os til den nye hverdag) at de da klart har det sjovest med en have hvor de kan tumle sammen, men de kan heller ikke gå løs, så det har da bestemt en indvirkning. Vi elsker f.eks. flexi linen, fordi den giver Lucky mere frihed, men Rosa er for lille til at det fungere for hende, så hun får ikke den samme frihed.
    De har det helt sikkert godt på begge måder, men ja større frihed for mine med have, og derfor er jeg heller ikke i tvivl om at de valgte hus med have hvis de kunne. smiley

    Og hvis vi ser det sådan helt overordnet, så vil jeg da også sige at jo mere plads hunde har udenfor hvor de kan være frie, jo bedre. Det skal dog ikke forstås som at hunde der bor uden have ikke har det godt, men jeg tror da de fleste hundeejere ville ønske de havde en have hunden kunne gå ud i. smiley


  • #9   4. apr 2016 det er vist en generalisering der vil noget, hvis nogen påstår, at når man har hund der kan gå i en have, så kommer den ikke ud at gå tur!!!

    Vi bor i hus med have - og jeg er lykkelig for, at mine hunde kan gå ud - og være ude hele dagen når vejret er godt. De nyder i den grad at ligger derude og holde øje, de løber rundt og leger sammen og de har travlt med at jage enhver fugl væk, der bare så meget som tænker på at lande på vores matrikel.

    men fordi de elsker udelivet i haven, så betyder det jo ikke, at de ikke bliver aktiveret i løbet af dagen. De får deres ½ times lange morgentissetur, de får den lange tur om eftermiddagen, hvor vi er i skoven eller ved stranden og så får de nattisseturen inden vi går i seng.
    Så går jeg til træning med dem flere gange om ugen, både agility og rally - og i weekenderne kører vi ofte ud og går ture nye steder, er på hundekursus i forskellige ting (eks soignering, fri ved fod, rally osv) - å jow vores hunde har en aktiv dag i haven og udenfor matriklen - de er aldrig alene hjemme, fordi vi kan tilrettelægge vores arbejde således, at en er hjemme.

    Da vi nogle få gange har haft hvalpe, ja så er haven et must, de nyder nemlig også at løbe ude og lege i den og brænde krudt af.


  • #11   4. apr 2016 Og det er heller ikke en dødssynd at smide hunden i haven en dag i stedet for gåtur smiley

  • #15   4. apr 2016 Jeg vil mene det kommer mere an på ejeren end hvor hunden bor. Tror ikke at de hundeejere der bare bruger den der med at lukke hunden ud i haven, lige pludselig begynder at gå 5-10 km ture om dagen og gå til hundetræning tre gange om ugen, fordi de flytter i lejlighed.

    Vi har knap 2 hektarer, men Lia gider ikke være ude selv, så tror ikke jeg har hund på en helt anden måde end jeg ville have hvis vi havde boet i lejlighed. Eller dvs. i dag har vi da sprunget eftermiddagsturen over fordi vi var i "haven". Dvs. en times snusen og søgen efter guffer i have og på mark, hvilket så er noget hun faktisk hellere vil end gåturene, hun begynder nemt at kede sig når vi går tur, og så har jeg en hund der går på plads hele tiden, fordi det kunne jo være der så faldt guffer af.



  • #16   4. apr 2016 Jeg bor i eget hus med have ude på landet og det er det ideelle for mig og hundene smiley
    Jeg har dog også for år siden boet i lejlighed med Zenta og har også boet til leje på en del af en gård med Zenta og Laika.


  • #17   4. apr 2016 Hov og da jeg boede i lejlighed kom Zenta ud på maaange ture om dagen, det gør hun ikke mere nu hvor vi bor i hus.

  • #18   4. apr 2016 Hm..

    Jeg tror, at man skal passe på med at generalisere.

    Hemmeligheden bag at blive lykkelig som hundeejer, er vel at finde denden hund, som er perfekt match til ejeren som person og ejerens livsstil.

    Lejlighed, hus med have eller gård kan være perfekt eller ligegyldigt, hvis det passer til hund og ejers behov og præferencer...


  • #19   4. apr 2016 Langt de fleste hunde kan trivedes i lejlighed. Mine elsker deres have, men de ville ikke mistrivedes hvis vi i morgen måtte flytte i lejlighed.
    Jo måske Laika, men det er nu mest fordi hun ikke ville kunne holde til trapper dagligt.


  • #22   4. apr 2016 Jeg tror at der findes hundeejere med hus og have, der aldrig, eller sjældent lufter hunden. Men mon ikke at de fleste lufter hund dagligt, selvom man har have ?

    For enden af min vej, ligger der er hus, hvor de har haft flere store hunde i de ca. 15 år jeg har boet her. Har aldrig set dem lufte deres hunde. Men kan selvfølgelig ikke udelukke at de går tur om morgenen, mens jeg sover smiley


  • #23   4. apr 2016 Vi bor på landet på egen gård med 7500 kvm jord og derudover en stor mark de må være på..

    Jeg går stadig tur med hundene. Alt fra 2 km-7 km, i hundeskove, hundetræf, hundetræning hver søndag.. Men der er også de dage hvor jeg ikke går lang tur med dem og de er ofte de dage de har været på værksted hele dagen eller andet så gider de den lange gåtur..

    Jeg tror jeg ville have den dårlige samvittighed hvis jeg boede i lejlighed hvis der ikke var have til og jeg ikke kunne ha en åben dør ud til haven fordi min ene hund elsker at ligge ude i solen en hel dag..


  • #25   4. apr 2016 Isabelle: Skal ikke kunne sige det. Ved ikke om der er blevet lavet statistik på det?

    Kigger jeg på omgangskredsen hvor alle hundeejerne har have, så vil jeg sige at alle på nær en går tur med deres hund, men ja, dem der ikke gør ville jo have været tvunget til det hvis de havde boet i lejlighed. Ja, og så var der ham alkoholikeren jeg boede ved siden af engang, den blev kun luftet når en af de andre naboer tog den med, men er så ret sikker på at ejeren ikke ville have luftet hund selvom han havde boet i lejlighed uden have, det ville højst været blevet til 5 mins tisseture på nærmeste grønne område.

    Gårdhundene herude er så noget andet, her er der nok flere der ikke bliver luftet dagligt, men støder da på naboer som også lufter hund.

    Nu er jeg så også en af dem der ikke mener daglige, lange gåture er absolut nødvendige, så længe hunden bliver aktiveret fysisk og mentalt på en eller anden måde - at vi så gør det hænger mere sammen med at jeg træner til motionen. smiley


  • #28   5. apr 2016 Jeg synes så også der er forskel om man har en have på størrelse med et frimærke eller man bor på en landejendom, hvor hunden løber rundt og deltager i arbejdet på ejendommen, og i den forbindelse kommer det også an på race.

  • #30   5. apr 2016 Jamen så får de jo også den motion og mentale træning de har brug for, så kan det ikke være bedre smiley

  • #32   5. apr 2016 Jeg tror, at hus og have må være en fordel for de fleste hunde, men for nogen hunde betyder det mere end for andre.

    Det er ikke ensbetydende med, at mange hunde ikke kan have et godt liv i lejlighed, for det tror jeg bestemt, at de kan. Mere at haven er en bonus for de fleste.

    Alle mine pyreneere har tilbragt mange timer ude hver dag, og nydt det. De følger med i alt hvad, der sker, leger, tager sig en god løbetur, ligger og slapper af, osv.
    Når jeg om aftenen smider mig i sofaen, så kan jeg mærke på hundene om, det har været en dag, hvor de har haft mulighed for at være meget ude, eller de mest har været inde (dagsregn er ikke en favorit her, jeg har ingen overdækkede områder). Der er en helt anden ro på efter en lang dag i haven i forhold til efter en mere inde dag, også selv om turene har været nogenlunde de samme. Det tager jeg som et tegn på, at brug af haven giver dem noget.

    Min barndoms hund brød sig til gengæld ikke om, at være lukket i haven, så jeg har prøvet sådan en hund også, men hun nød det da i fulde drag, når det blev sommer og døren stod åben, så hun kunne gå ud og ind. Og endnu mere nød hun det, når vi var ude i haven. Og jeg vil tro, at de fleste hunde vil nyde at være med deres ejere i haven, selv om de ikke gider være der alene.

    Jeg mener, der er typer af hunde, der ikke trives så godt uden have. Det kan f.eks. være mange af de store langhårede bamser, de store nordiske spidser, ja, sikker mange spidser i det hele taget. Og sikkert også mange andre.

    En anden gruppe kunne være de hunde, der ikke kan gå løse. Det er en del hunde, der altid er går i snor, og fra hvad man læser herinde, bør der måske være mange flere, der holdes i snor. Men da en hver hund efter min mening bør have mulighed for at bevæge sig frit rundt uden at være hæmmet af en snor, er en have af en vis størrelse - afhængig af typen af hund - en godt alternativ.

    Jeg bor i det åbne land, og jeg ser folk, der går dagligt med deres hunde, og folk, der aldrig gør. Jeg kan så ikke vide om de pågældende bruger deres hunde til noget, f.eks. træning, jagt eller lign.
    Når jeg ser mig omkring i min omgangskreds, så er de fleste hus/haveejere, og de fleste af dem går med deres hunde dagligt, nogen træner med dem, andre gør ikke, men jeg kender da også enkelte, der ikke går regelmæssigt med deres hunde, men de er bestemt i mindretal.

    Og jeg har altså også kendt lejlighedshunde, der kun fik små lufteture.

    Det er ikke hvilken bopæl, man har, der afgør, om man er en aktiv hundeejere. Der findes hundeejere i begge kategorier, der kun yder det absolut nødvendige i forhold til luftning og aktivering af deres hund, lige såvel som der findes aktive hunde ejere i begge boligformer.


  • #34   5. apr 2016 Perle og også sådan en hund, der er hvor jeg er. Dvs. egentlig er haven underordnet for hende for hun er ikke typen, der render rundt derude selv i timevis (man kan lukke hende ud og tisse og så snart hun har klaret det hun skal så står hun ved døren og vil ind). Hun ville fint kunne trives i en lejlighed. Men det er da rart at vi har en stor have hvor hun rent faktisk kan strække ud og er jeg i haven er hun der også (max 2 m fra mig smiley ). Selvom hun ikke bor i en lejlighed får hun massere af gåtur og massere af oplevelse. Min svigerforældre bor på en gård med massere af plads og egen skov. Deres hunde har da et dejligt hundeliv hvor de render frit rundt på ejendommen og deltager fx med hyrdning af fårene, gæssene og hestene og fanger mus og rotter, men de kommer ikke ud og får ikke oplevelser andre steder. Og det tror jeg sådan set heller ikke at de har behov for smiley
    Man kan ikke lave totalt firkantede generaliseringer om hvor hunde trives bedst. Der er mange løsninger og ikke alle hunde har samme behov.


  • #35   5. apr 2016 Jeg synes der er ret bred enighed om at det kommer helt an på hunden og ejeren, og det er jeg også enig i.

    Isabelle: Smart med hundelem, det gad jeg også godt at have. Kan den låses, så hundene ikke går ud, når du ikke er hjemme eller der kommer indbrudstyve ind?


  • #36   5. apr 2016 Altså, for mit vedkommende, så er det vigtigste, at man lever op til hundenes behov, og så kan det være fløjtende ligemeget hvor man bor henne.
    - Og det kan man altså med de fleste hunde, selvom man bor i lejlighed.


  • #37   5. apr 2016 Njah...jeg er egentlig enig med størstedelen...det kommer da i høj grad på ejer og hund. MEN...

    Jeg er da ikke i tvivl om hvad det optimale er for min hund, og jeg vil tro det gør sig gældende for langt de fleste hunde.
    Minion er storby hund, vi bor i lejlighed, vi går 3-4 -endda ret lange for gennemsnittet tror jeg da (?) smiley ture hver dag.
    Han elsker at hilse på alt og alle (når han får lov) og han har sine faste hilserutiner og venner overalt i vores område.
    MEN...når vi er hos mine forældre så er haven da et hit..og i ENDNU større grad...så at kunne styrte ud over marsk, dige, gennem skov og mark -frit på en måde jeg simpelthen ikke kan med ham i storbyen.

    Jeg prøver at give ham så mange oplevelser som muligt dagligt. Og jeg tror absolut heller ikke han noget nær mistrives, eller ikke "har det godt"... Og hvis jeg fandt det fundamentalt forkert med byhunde, så havde jeg ikke en...

    ...men jeg synes godt som pendant til "Lejlighedshunde får flere gåture" (hvilket da i nogle tilfælde er sandt, og i nogle virkelig ikke) måske også skal tænke på kvaliteten af de gåture de får...jeg er i hvert fald meget obs på hvad der er en kvalitetsgåtur for mit kræ... smiley


  • #39   5. apr 2016 Whipperne ville fint kunne trives i en lejlighed, hvis de flere gange om ugen, får muligheden for at løbe løs og strække ud. Unge hunde skal helst have muligheden dagligt, ellers bliver de let nogle pestilenser, at være sammen med.

    Jeg er dog ikke i tvivl om, at de nyder, at være i haven og spørger man Ghini, kan selv ikke den blødeste og lækreste indendørs liggeplads, konkurrere med en plads i solen udendørs.
    Begge whipper kan bruge timer i haven alene, når vejret er bare en smule lunt.


    profilbillede
  • #41   5. apr 2016 whopper, undskyld, men er færdig af grin smiley det var en af de bedre autocorrect-tilfælde, jeg har set!

  • #44   5. apr 2016 Nej, Whopperne er meget lidt gøende, kun under leg er der lyd på.

    Når Xingu, vores gravhund, gør i haven, kigger de på hende som om hun var småtosset, de gør heller ikke, når det ringer på døren, eller der går nogle forbi på vejen.


  • #45   5. apr 2016 Jeg har både lejlighed uden have og så et hus med have . Og begge hunde trives ganske udmærket med begge dele .

Kommentér på:
Hund i lejlighed, hus eller på landet. Hvad er bedst?

Annonce