1.470 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 17 Svar

Job med dyr? Job med dyr?

Hei jeg har et spørgsmål som jeg håber nogen vil hjælpe mig med at svare på.
Jeg er stadig i gang med at finde ud af hvilken uddanelse der vil passe til mig.
Jeg har en mega stor interrese for dyr af alle slags. Og kunne godt tænke mig at finde et job/en udannelse der indebære at tage sig af dyr.
Jeg er ikke så kræsen omkring hvilket slags arbejde og hvilke dyr det handler om men har et stort problem der hedder allergi.

Jeg tåler ikke hund, hest og hø hvilket udelukker de fleste valgmuligheder.

Er der nogen der har nogle ider til hvilke jobmuligheder der ikke indvolvere eller kun har en lille grad af de tre ting.


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Havearbejde 3.150 kr.
  • Have arbejde 205 kr.
  • Reparation af opvaskemaskine 1.200 kr.
  • Klippe hæk ned 1.000 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Hjælp til hænge lamper op 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Job med dyr?
  • #2   16. okt 2016 Der er da også stalddyr der skal passes, minkfarme og dyrbutikker.
    Men det er bare nogle jeg ik tåler.


  • #3   16. okt 2016 Du kan da tage en detailhandel-uddannelse og så gå efter et job i en dyrehandel. smiley

    Men hvis man begrænser sig, bliver det naturligvis det sværere at få et job.


  • #4   16. okt 2016 PS. jeg har selv måtte fravælge at arbejde med dyr grundet allergi.

  • #5   16. okt 2016 jeg kan godt lige kikke på det tak smiley

  • #6   16. okt 2016 hvis du er dygtig kan du blive oceanolog....tror jeg det hedder, og få arbejde med fisk i et af akvariecentrene.....var det noget?

  • #7   16. okt 2016 For at arbejde i dyrehandel skal man være dyrepasser
    og både i dyrehandel og forsøg er der hø så de er osse ude


  • #8   16. okt 2016 Biolog og så specialisere dig i hvaler... Eller parasitter.

  • #10   16. okt 2016 kontorarbejde på DKK, feks.
    Med allergi for pelsdyr og hø, begrænser det sig til marine dyr og krybdyr.


  • #13   16. okt 2016 der vil blive brugt dyr til forsøg. Desværre,

  • #14   16. okt 2016 Dyrepassere kan arbejde i forsøgsdyrsstalde eller på minkfarme, hvis det var noget smiley

    Ellers er dyrlæge en dejlig uddannelse! smiley


  • #15   16. okt 2016 Du kan blive havfrue... Så får du lov at svømme med fisk smiley Jeg mener det er i den Blå Planet de har sådan en ansat allerede smiley

    Hvis jeg var en dygtig svømmer, så ville jeg klart være havfrue! smiley


  • #16   16. okt 2016 forsøgsdyr

  • #18   17. okt 2016 der er ikke hø hund og kat i se fleste forsøgsstalde

  • #19   17. okt 2016 Hvad med at finde et alternativ hvor du kan hjælpe ad mere administrative veje.
    Jeg tænker at har du allergi og uddanner dig inden for et fag, hvor omgang med dyrene er normale , risikerer du at tage en uddannelse du ikke kan være beskæftiget inden for.
    Som minimum så prøv at aftal en form for udstationering eller jobprøve ting inden for faget inden du går i Gang med en uddannelse. Så du ikke bruger x antal år på noget du ikke kan fysisk.


  • #21   17. okt 2016 nogen ikke alle. jeg kan ikke tåle frøgrlshalm men har ikke problemer med andet halm eller hø

  • #22   17. okt 2016 Jeg forsøgte at gå den vej som Birgitta foreslår. Jeg uddannede mig til husdyrbrugsagronom og ville rigtig gerne arbejde med forskning inden for landbrugsdyr. Jeg lavede speciale i epidemilogi. Jeg skulle lave ph.D. og alt var næsten klappet og klart. Desværre kom min vejleder ud for et trafikudheld og blev slået ihjel. Det hele faldt fra hinanden fordi finansieringen var afhængig af vejlederen. Jeg tog et andet arbejde i nogle år og vendte så tilbage til forskningsverdenen. Jeg holdt det ud i 3½ år inden jeg søgte tilbage til det private erhvervsliv: Det er sørgeligt, men forskning inden for biologiske emner i DK er ikke særlig attraktivt; man skal søge sin egen stilling med få års mellemrum, men skal hele tiden kæmpe for at have bevillinger til at have et job osv osv. Det er helt enormt stressende. Jeg har nu arbejdet i pharmabranchen i 11 år. Det data jeg sidder og bearbejder i min hverdag er samlet ind med det formål at hjælpe nogle mennesker til at få en bedre hverdag; det har jeg det godt med. Også selvom det absulot ikke har noget med dyr at gøre smiley Dyrene fylder jeg min fritid med smiley
    Helt generelt er det megasvært at få job der handler om dyr i DK. Det er som ofte lavt lønnede jobs og der er bare ikke ret mange af dem. Jeg kender fx et par der er begge er uddannede dyrepassere; den ene har drømmejobbet i Zoo i Kbh, men den anden arbejder som ufaglært i en børnehave. Jeg kender også en veterinærsygplejerske; hun drømte om at arbejde i en dyrlægepraksis, men det arbejde hun kunne få var med forsøgsdyr (mus og rotter på Panuminstituttet). Det har hun arbejdet med i 15 år efterhånden. Hvis man har tendenser til allergi så ville jeg absolut ikke satse på dyr i landbruget; miljøet i svine og kvægstalde er ikke særlig godt for allergikere og jeg kender nogle stykker, der har måtte droppe det fordi deres allergier pludselig blev meget værre.
    Mit råd ville være; tag en anden uddannelse du kan leve med og så fyld din fritid med dyr istedet smiley


  • #25   17. okt 2016 tror nu heller ikke det er en lang videregående videnskabelig uddannelse der skal søges, når bruger spøger på et hundeforum. Var bruger videnskabsinteresseret, ville det ikke være et spørgsmål om uddannelsesvalg. Så ville det være bestemt for looong time ago Det er noget man brænder for.

Kommentér på:
Job med dyr?

Annonce