Jer med Border Collier Jer med Border Collier
Jeg har lige nogle Spørgsmål.
Har nogle af jer børn?
Ville man godt kunne have, en border Collie hvis ens barn, feks er 4 år og er vandt til hunde..
Skrev nemlig til en avler som avlede flere forskellige racer og fik en mail/besked tilbage om hvad jeg tænke på og at jeg var meget uansvarlig, og han håbede jeg ikke ville anskaffe mig en border collie fordi jeg havde jeg en søn på 4 år..
Alle de andre ting jeg kunne tilbyde hunden, var rigtig gode men det der med mit barn mente han at jeg var helt forkert på den?
Men hvorfor?
Mit Valg af hund når vi skal lede er faldet på enten Border Collie Eller Labrador..
dec 2009
Følger: 8 Følgere: 7 Hunde: 1 Emner: 148 Svar: 3.796
jun 2009
Følger: 50 Følgere: 253 Hunde: 3 Emner: 426 Svar: 10.534
Jeg ved ikke meget om bordere, men kender mange, der har børn og border.
jun 2011
Følger: 7 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 27
Derfor jeg spørger her.
nov 2011
Følger: 30 Følgere: 29 Hunde: 4 Emner: 122 Svar: 2.695
Jeg kan ikke forstå hvorfor vedkommende mener der er så uansvarligt
Heller ikke med vores borderblanding vi har nu har der været noget
okt 2010
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 54 Svar: 2.481
Det er en hund, der skal lære at kunne slappe af. Der kan være tendens til stress og de kan også være lydfølsomme. De er også signalfølsomme. Tendens til at hyrde alt hvis de ikke får andet at vide (børn, biler, katte etc.)
Nu har du et barn på 4 år. Det giver mere støj og uro i hjemmet. Det kræver efter min mening at du er virkelig god til at læse din hund, så den ikke stresser eller hyrder barnet. En ældre, velpræget hund er nok nemmere med et mindre barn end en hvalp, men erfaring med racen i forvejen er da nok en fordel.
Den kræver også en hel del træning og aktivering og selv om man er overskudsmenneske, så er der en del arbejde både i små børn og border collier
Jeg fik hund, da min pige var 1,5 år og min dreng 3 år. Jeg har altid været meget fascineret af border collien og dens arbejdsiver, men valgte selv at hoppe på en collie i stedet. Den er stadig meget trænbar, har trods alt en del egenskaber til fælles med borderen og er ikke ligeså vedholdende mht at hyrde.
Nu har du ikke skrevet, hvad du kan tilbyde en border. Men måske skulle du prøve at kigge på collien eller shetland sheepdogen som et alternativ?
jun 2011
Følger: 7 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 27
Gerne en jeg kan lave Agility med evt på konkurrence plan, og en god familie hund, det skal lige siges jeg nok skal først skal have hund slut i år og start næste år, for min skyld gør det ikke noget hvis den ikke er hvalp man max 1 år
jun 2011
Følger: 7 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 27
Havde en border collie inden jeg fik barn...
aug 2008
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 3 Emner: 127 Svar: 3.616
okt 2010
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 54 Svar: 2.481
Hm, i dit sted ville jeg prøve at komme i snak med nogle andre border collie opdrættere og se om de ikke skulle have en mere positiv indstilling til det.
jun 2011
Følger: 7 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 27
okt 2010
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 54 Svar: 2.481
Hvad med den der kennel border top? - der er taget en del hyrdeprøver og kan ikke umiddelbart se at de har andre racer end border collien.
jun 2011
Følger: 7 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 27
mar 2010
Følger: 6 Følgere: 4 Hunde: 2 Emner: 19 Svar: 96
Kig MEGET på forældrene og hvordan hvalpene er.. Mange KAN ikke lære og slappe af og stresser helt vildt !! Så det er med og kigge sig godt for..
jan 2009
Følger: 10 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 93 Svar: 1.599
Husk at en labrador også sagtens kan løbe agility i fornuftigt tempo og være med i konkurrencerne, hvis det er det du ønsker. Den kan også bedre tollerer(staves?) larm, støj og hektisk hverdag som det til tide kan være med et lille barn.
Jeg må nok sige at jeg er GLAD for at jeg ikke har noget barn samtidig med Ice og han er endda stille, rolig og velafbalanceret... men jeg bruger altså også min. 2 timer dagligt på disideret træning og derudover kommer gåturene.
jun 2011
Følger: 7 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 27
Der ville også blive trænet her selvom jeg har et barn, også ville gå turene også komme udover så den ville få masser træning og massere ude tid og gåture....
jan 2009
Følger: 10 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 93 Svar: 1.599
jun 2011
Følger: 7 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 27
Da jeg snart skal have hund efter at have været flyttet hjemmefra en del år nu og min søn er blevet så stor at han forstår når man siger noget til ham..
Synes bare Lappen er sød og have med at gøre og kan godt lide deres temp. og alt i alt en sød hund, i hvertfald dem jeg har oplevet.
Men alle de border collier jeg har mødt inkl den vi havde har alle været meget søde og også rolige har ikke været stresset og kan godt lide den måde de også er..
jan 2009
Følger: 10 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 93 Svar: 1.599
Husk på at hunden skal være alene mens du formentlig er på job/skole, når du har fri skal der hentes barn, så skal du være sammen med din søn, så er der aftensmad og træningen ligger tit og ofte lige i spisetider osv.
Det har intet at gøre med om de er søde og rarer, man skal altid påregne en masse aktivering for at få en sådan hund. Måske ender du op med en hund der ikke kan håndtere en stresset hvedag og som kræver en masse aktivering og stimulering for at fungere som den perfekte familie hund. Her tror jeg bare at det er lettere at få til at fungere med en lab og en formel 1'er e ganske udemærket på agilitybanen
aug 2011
Følger: 1 Hunde: 1 Emner: 25 Svar: 300
Jeg har selv bordercollie og små børn, og det fungerer fint, men jeg har også tidligere overtaget bordercollier fra familier, hvor hunden stressede over børnenes uforudsigelige adfærd.
Jer med Border Collier