752 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

Bange for støvsuger - går amok Bange for støvsuger - går amok

Jeg har for halvandet år siden købt en islandsk fårehund fra en gård i jylland. Hun har i sine første 9 måneder som hvalp boet i en lade, med kun lille adgang til den normale hverdag.
I dag bor hun i en storby og harlidt svært ved at vænne sig til de nye lyde. Der er dog en ting som hun slet ikke kan vænne sig til og det er støvsugeren og når telefonen ringer.
Hun går fuldstændigt amok når man prøver på at støvsuge - hun bider ud og rejser børster.
Kan man på nogen måde træne hende væk fra det, eller ville det kun kunne betale sig at opsøge en adfærdstræner?
Kom gerne med idéer!
og evt. hvis i kender nogle gode, men billige adfærdstrænere i nærheden af Amager.


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Køkkenamatur er løst 800 kr.
  • Vandhane skiftes 750 kr.
  • vinduespusning 800 kr.
  • Samle gyngestativ 630 kr.
  • Hænge badeværelsesspejl og soveværelsesspejl op og ophængning af loftslampe ikøkken 850 kr.
  • Græsslåning naturgrund 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bange for støvsuger - går amok
  • #1   27. mar 2013 Min hund er heller ikke største fan af støvsugeren. Gøer helt vildt af den.. Jeg beder ham simpelthen om at gå væk.. Ud på puden.. Og det accepterer han, men det har taget lang tid at lære ham den er okay.. smiley

  • #2   27. mar 2013 her angriber Ipsen også, sådan en mellem ting mellem den er farlig og den er spændende ... når det bliver for træls lukker vi hende væk mens vi støvsuger ...

    kan måske trænes med at lade hund og suger stå i samme rum, og du så taler roligt til hunden, og giver godbidder ... men i rykker tættere og tættere på ... det sker næppe på en dag ...


  • #3   27. mar 2013 Joey bider og går helt amok.. Også når men slukker den føler han sig sej og som en vinder.. Så haven ryder han næsten altid ud 10 min så men kan gøre det i ro.

  • Mariann S
    Mariann S Tilmeldt:
    mar 2013

    Følger: 1 Svar: 2
    #4   27. mar 2013 Jeg tror at hunden oplever støvsugeren som levende og i "kamp" med ejeren, så tror hunden vil hjælpe... mon ikke den bare skal opholde sig i et andet rum imens man støvsuger smiley

  • #5   27. mar 2013 I det nye nummer af "Vi med hund" nr.4/13,er der på side 60 netop en artikel om hvordan man vænner hunden til ting den er bange for,bl.a. støvsugeren.
    Så prøv at købe bladet smiley


  • #6   27. mar 2013 Jeg lagde de lækreste godbider et stykke fra støvsugeren så stille og roligt kom godbiderne tættere på støvsugeren det samme gjorde hunden.tilsidst endte godbiderne oven på støvsugeren og det samme gjorde hunden.Så waldes støvsuger fobi blev hurtigt kureret smiley

  • #7   27. mar 2013 Jeg har en hvalp, og jeg mindedes hvordan min families dejlige westie i gamle dage også ville "nakke" støvsugeren - og det gider jeg ikke igen tænkte jeg!

    Jeg vænnede hende først til lyden ved og stille mig lidt på afstand og tænde for min hårtørrer på level 1, og så gav jeg hende en masse godbidder og lavede lidt øvelser med hende (sit) og sagde "sikken en fin hårtørrer" etc smiley og det samme gjorde jeg på level 2 og på level 3 af hårtørrerens blæser niveauer.

    Efter nogle dage så ignorede hun hårtørreren totalt.

    Så kom støvsugeren: Først nogle godbidder ovenpå "monsteret" - selvfølgelig uden at den var tændt, for jeg tænker at sådan en mærkelig maskine er skræmmende nok bare slukket. Så fik jeg hvalpen lidt på afstand af støvsugeren og tændte måskinen, og nøøøøøj hvor var den fiiin og masser af godbidder, vi legede også med legetøj nær den tændte støvsuger. Så tog jeg "røret" eller hvad det der nu hedder på støvsugeren, og så kørte jeg den langsomt lidt frem og tilbage imens vi legede - altså ingen pludselige bevægelser.

    Sådan har jeg støvsuget med rolige bevægelser de sidste 2 uger, og der har kun været 1 bjæf fra min ellers energiske lille hvalp.

    I jeres tilfælde ville jeg måske prøve det med hårtørren, og så dernæst være 2 personer om at introducere støvsugeren, den ene med maskinen og en anden med hunden på nogle meters afstand, som har kontakt med hunden og giver godbidder og ros. Hvis hunden bliver urolig så er hunden måske for tæt på støvsugeren og I er gået for hurtigt frem.

    Tror jeg ville prøve sådan hvis jeg var jer, men ja det er væsentlig sværere når først hunden er "installeret" med den indstilling at støvsugeren skal nakkes, det er lettere at introducere en åben hvalp for en helt ny ting hvis du forstår hvad jeg mener.


Kommentér på:
Bange for støvsuger - går amok

Annonce