Mavesyre... Mavesyre...
Hej i kære barf-mennesker.
Jeg er ved at vende min nyindkøbte Rottweiler han på 3 år, over på barf. MEN, i nat har han brækket ren mavesyrer op og her til morgen stod der en stråle af mavesyrer ud bagfra - puhaa.
Jeg har besluttet at han skal have mad to gange om dagen, da han har tabt sig efter flytningen. Så kan jeg nemlig give ham lidt mere mad + lidt ekstra lammefedt (men synes at 1,5 kg på et måltid er meget når han ikke er vant til det)
Her til morgen har han fået 600 g. kallun + en kogt blanding af sød kartoffel, alm. kartoffel og porre (har hørt at denne blanding skulle være god mod maven).
Er der andet man kan give ham for at neutralisere maven?
Da jeg kørte min DP-tæve over på barf for et år siden havde hun også rigtig meget mavesyre, mae jeg kan ski ikke huske hvad jeg gjorde for at hjælpe hende...
Råd modtages med kyshånd.
sep 2005
Følger: 13 Følgere: 13 Hunde: 2 Emner: 43 Svar: 217
Smydi - jo det er også forkert at maven skal neutraliseres, det er forkert formuleret. Men han er vant til at få tørkost og derfor reagere maven jo ved at producere meget mavesyrer så snart foderet kommer derned, fordi det er den "vant" til, da tørfoder ikke indeholder enzymer og derfor har hunden brug for ekstra mavesyrer til at fordøje foderet.
Det er så her jeg tænker om man ikke kan gøre noget for at stoppe denne overproduktion, eller er der intet andet at gøre end at vente?
Jeg skal op til Utika i dag og købe noget lammefedt til ham, da han har tabt sig, så tror da lige jeg vil tage en snak med hende om det.
Men flere råd/erfaring modtages gerne
Mvh
Anette
mar 2009
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 22 Svar: 475
man kan læse om da hun startede og hvorda hun har gjort løbende
sep 2005
Følger: 13 Følgere: 13 Hunde: 2 Emner: 43 Svar: 217
Han fik for første gang andet slags kød end kallun igår, så måske det er derfor? Jeg synes jo heller ikke at reaktionen burde komme "så sent". De første 7 dage har der bare intet været. Fin, men meget sort afførring pga. kallunen, men en glad og tilfreds hund.
Jeg var til svømning med ham igår eftermidag, kan det have noget at sige, hvis han har slugt klorvand?
Mvh
Anette
sep 2005
Følger: 13 Følgere: 13 Hunde: 2 Emner: 43 Svar: 217
Så fra nu af kører vi halv kallun/halv kødprodukt (dog ikke okse), så må vi se om maven kan vende sig langsomt til det
Han er stadig glad og tilfreds, selvom der for en halv time siden igen kun kom mavesyre ud af bagenden :-(, stakkels Zeus.
Mvh
Anette
jan 2006
Følger: 88 Følgere: 125 Hunde: 5 Emner: 395 Svar: 9.576
Så vidt jeg ved må det gerne blandes men først lige inden indtagelsen...
sep 2005
Følger: 13 Følgere: 13 Hunde: 2 Emner: 43 Svar: 217
Men nu prøver jeg at holde mig fra oksekød, og ser om det hjælper. Han har nok heller ikke helt rovdyr mave endnu
Tusind tak for jeres input.
Mvh
Anette
Mavesyre...
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside