508 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Svar

stamtavle stamtavle

jeg har en veninde der har fået et kuld hvalpe der er stamtavle på begge forældre Men hun har kun moren til dem hendes far har faren til hvalpene og nu er de ikke på talefod over private grunde og han vil ikke give hende stamtavlen på faren er der noget hun kan gøre for at få stamtavle på hvalpene håber der er nogen der kender til det herinde.


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Beskære, fjerne ukrudt, klippe hæk i forhave 1.500 kr.
  • Opsætning af gardin i Velux vindue. 1.000 kr.
  • Tilslutning af 2 vaskemaskiner 1.500 kr.
  • Fjerne mini-vaskemaskine under køkkenbord. 840 kr.
  • Hæng 5 billeder op på vores kontor 500 kr.
  • Hjælp til at samle Ikea skab og hænge lamper og andre ting op - fra kl 15,00 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  stamtavle
  • #1   16. jul 2008 det er jeg bange for der ikke er.

    jeg ved ikke om man kan forlange at få en DNA-test på hanhunden.
    men det skulle så være eneste mulighed, med mindre de har lavet en parringsaftale


  • #2   16. jul 2008 Hun skulle gerne ha meldt kennelklubben da de er blevet parret, eller i hvert tilfælde inden hvalpene blev født. Jeg ved at hos DKK skal antallet af stamtavler navne meldes inden hvalpene er 3 uger gamle.
    Men hun må prøve at hører den klub de skal ha tavle fra.
    For mange racer kræver det også at begge forældredyr er avlsgodkendt, og kontrolleret for diverse racetypiske sygdomme, før hvalpene kan få tavle.


  • #3   16. jul 2008 Hvis kuldet er registreret, og der er kommet stamtavle på kuldet, så skal stamtavlen følge hvalpen, man kan ikke tillade sig at tilbage holde stamtavlen (uanset grunden..)

    Det er fakrtisk på samme måde som menneskers fødsels-/dåbsattest.. den er også personlig og skal følge den enkelte person.


  • #4   16. jul 2008 jeg meddelere da heller ikke DKK at min hund er blevet parret inden hvalpene er født.
    men jeg laver en parringsaftale.


  • #5   16. jul 2008 Man skal ikke melde det til DKK inden de er 3 uger. Man kan godt vente, men så bliver registreringsafgiften bare dyrere pr. hvalp, fordi de ikke har så meget tid til at få registreret dem inden de som regel bliver solgt 8 uger gamle.

    Hvis ikke ejeren af hannen ikke vil skrive under på blanketten med anmeldelse af hvalpene, så bliver de ikke registreret. Jeg ville ringe til DKK og høre hvad du evt. kan gøre.


  • #6   16. jul 2008 Min hund har fået hvalpe
    Hvad skal jeg gøre, når hvalpene skal stambogsføres?

    Her følger en vejledning i udfyldelse af registreringsanmeldelsen i forbindelse med stam-bogsføring af et hvalpekuld.

    OBS!! Vi gør opmærksom på, at oplysninger om ejerforhold og eventuelle adresseændringer skal være i orden, så DKK kan sende papirerne til det rigtige sted.

    Du skal udfylde den blanket, som hedder ”Registreringsanmeldelse”. Blanketten er vedlagt den-ne vejledning.

    Læg mærke til, at den udfyldte blanket – inklusiv hanhundeejerens personlige underskrift – skal være DKK i hænde (sammen med betalingen) senest, når hvalpene er 3 uger gamle.

    http://www.dansk-kennel-klub.dk/909

    Er er der link som du kan læse...


  • #7   16. jul 2008 takker for jeres svar hun prøver at kontagte den klup de kommer fra men det hjælper jo nok ikke noget så når hendes far ikke vil skrive under .Elders må hun sælge dem uden tavle er der nogen der har en pris hun kan tage hvis de ikke har tavle det er racen cavalier king charles

  • #8   16. jul 2008 Er forældredyrene hjertescannede?

    Jeg vil mene 3.000 må være ok for cavaliere uden tavle, hvis de er i orden med vacc., ormekur og chip.

    Hvilken klub skal de stambogsføres i?

    Og nej, ingen stambog uden hanhundeejers underskrift. Har de lavet parringsaftale?


  • #9   16. jul 2008 jeg vil lige tilføje, at det kræver at forældredyrene er avlsgodkendt, hvilket vil sige, at de skal være tjekket frie for arvelige sygdomme, som ligger til racen, desuden skal de være præmieret på et par udstillinger, ellers er der ikke meget hjælp at hente hos klubberne

Kommentér på:
stamtavle

Annonce