Hvordan gør vi lige {{forumTopicSubject}}
Ja jeg vidste ikke rigtig hvad jeg skulle kalde overskriften.
Problemet er at her på vores gade bor en famillie med to stk amstaf hunde.
Hundene har angrebet 2 hunde meget alvorligt. Og en anden hund to gange.
De bor på en hjørnegrund oppe hvor vores gade starter. Det eneste hegn de har opppe er det grønne børnehegn. Og hundene løber ud af haven den ene gang efter den anden.
I den anden ende af gaden har vi en lille skov.
Vi har forsøgt at få dem til at lytte og gøre noget. Politiet har været der. Vi har været oppe og tage en snak med dem, og de lover guld og grønne skove men intet sker.
Det er nu så slemt at ingen af os med hund på gaden tør gå forbi deres hus. Det vil sige vi skal ned igennem skoven for at komme videre rundt i byen.
Men i går aftes ved klokken 22 var de ude og lufte deres hunde. Selvfølig uden snor. Min kæreste kommer cyklende igennem skoven og bliver jagtet af de to hunde. Manden har overhovedet ikke styr på dem.
Hvordan hulen for vi dem til at indse at det de gør er forkert.
nov 2007
Følger: 26 Følgere: 24 Hunde: 3 Emner: 542 Svar: 10.722
Nej, det er en joke... desværre når folk er så ubegavede at de kan terrorisere et helt område uden at politiet gør noget, så har jeg ikke noget bedre råd....
feb 2008
Følger: 36 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 76 Svar: 4.076
Hvis hundene er til så stor gene for området og jagter mennesker og dyr kan de kræves aflivet af Politiet.
jun 2006
Følger: 4 Følgere: 67 Hunde: 5 Emner: 907 Svar: 17.377
Indkald til "vejmøde" hvor I kan drøfte problemet og ejerne af hundene kan høre hvor stort et problem det er for de andre på vejen
jul 2006
Følger: 12 Følgere: 11 Hunde: 3 Emner: 114 Svar: 491
Det er simpelt hen så træls at man skal være bange for at gå en tur med sine egne hunde. Nu er man jo blevet bange for at gå både den ene vej og den anden.
maj 2008
Følger: 22 Følgere: 25 Hunde: 4 Emner: 172 Svar: 2.816
Lav nogle skriftlige begrundelser, - dvs. skriv ned hvilke hændelser de forskellige har haft. Der må også kunne være nogle dyrlæger,s om kan dokumentere rigtigheden af de overfald.
Gå også til pressen, - den lokale - det vil lægge pres på politiet. De SKAL gøre noget, men den slags sager bliver desvære nedprioriteret.
Følg op på sagen ved at ringe og skrive til politiet indtil I kan gå sikkert igen. Hvornår mon det bliver et barn, som overfaldes?
Hvordan gør vi lige