Adfærdsproblem? Adfærdsproblem?
Hejsa.
På det sidste har jeg undladt at tage Buller med i hundeskoven, fordi han er begyndt at reagere meget kraftigt på nye, unge hanhunde der er større end ham derinde. I begyndelsen var det bare almindelige "hold-dig-væk-bjæf", men nu kommer der også knurren og snerren, og han lader dem ikke ude af syne, og er hele tiden efter dem.
I foråret var vi meget dernede hvor han var vandt til, at være næsten ene hanhund blandt 10 hunhunde. Det nød han selvfølgelig, og de dannede et hieraki - hvor han lå øverst sammen med en anden hunhund.
Nu her tænker jeg på, om det måske var forkert at lade ham være dernede så meget. Han er yderst beskyttende overfor de små hunhunde i flokken, og det er oftest det der skaber problemer. Men det er også sket selvom der ikke var nogle hunhunde.
Det "værste" jeg har oplevet med ham er med en bernersennen hvalp - som var større end ham. Han kunne hilse fint på ham, og lige pludselige blive gal, så den stakkels hvalp løb med halen ned mellem benene, og Buller efter den. Han bider dem ikke eller noget, han virker bare arrig overfor dem.
Det er sket de 3 gange vi har mødt den, og alle 3 gange har det været i hundeskoven. Han er selvfølglig blevet skældt ud, og jeg er gået ud med ham igen.
Men hvad kan jeg gøre for at lave om på dette problem?
Der er som sagt ingenting med de hanhunde han i forvejen kender. Det er kun når det er nye. Tænker at han måske ser dem som rivaler af en art?
jul 2007
Følger: 37 Følgere: 33 Hunde: 2 Emner: 370 Svar: 2.448
jun 2005
Følger: 24 Følgere: 21 Hunde: 2 Emner: 106 Svar: 3.577
Jeg vil helt undlade at slippe ham bla. fremmede hunde -dem du ved det fungerer med er det vel sagtens OK. *s*
Når du nu er blevet klar over, at du ikke kan stole på hans reaktioner, mener jeg -at det er langt det vigtigste at du tager 100% hensyn til andre hunde som færdes i hundeskoven, og andre fritløbsområder -så det ikke ender med en lille hvalp (eller andre hunde) bliver traumatiseret !
Dernæst ville jeg finde et sted at træne ham, hvor der også er en dygtig hundeadfærdsteapeut -så du kan komme problemet til livs. *s*
At give dig en konkret løsning på dit problem -da ingen har set din hunds sprog, og ditto respekt i sin adfærd over for andre hunde -finder jeg nærmest umuligt i dette forum.
Rådfør dig med en professionel hurtigst muligt, så du har mulighed for at tage hans adfærdsændring i opløbet.
Vh
Pia.
jun 2005
Følger: 24 Følgere: 21 Hunde: 2 Emner: 106 Svar: 3.577
jul 2007
Følger: 24 Følgere: 20 Hunde: 1 Emner: 5 Svar: 442
jul 2007
Følger: 37 Følgere: 33 Hunde: 2 Emner: 370 Svar: 2.448
Han er tålmodig overfor hvalpe - dog ikke hvis de er større end ham og virker lidt voldsomme på ham.
Hvis han møder hanhunde i snor og hilser pænt på dem, så er der heller ikke noget der. Det er mest nede i hundeskoven at det er blevet galt.
Han kan endda sammen med den hund i området som ikke kan med andre hunde.
jun 2005
Følger: 24 Følgere: 21 Hunde: 2 Emner: 106 Svar: 3.577
Jeg ville nu alligevel prøve med en professionel -om ikke andet for at du kan lære mere om din hunds adfærd og sprog. Sådan så du lærer hvornår, du er véd at lande i en dårlig situation -og dermed kan tage dine forholdsregler.
jul 2007
Følger: 37 Følgere: 33 Hunde: 2 Emner: 370 Svar: 2.448
jun 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Svar: 231
Rådet om at tjekke ham for smerter, er dog heller ikke helt dumt. Han er jo ikke helt ung mere, og der kan også være opstået noget, som gør at han lige pludseligt ikke vil risikere at andre hunde er for voldsomme ved ham. Specielt hvis det ikke er nyt, at I har været så meget i hundeskoven -. og han tidligere har været helt uden den adfærd.
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.953
Mange ældre hunde gider altså ikke de unge hanhundes smarte unghundenykker i tide og utide, og det kan være det han fortæller dem.
Og rigtig rigtig mange unge hanhunde (såvidt jeg forstår er det kun dem der er problemer med?), er altså noget temmelig irriterende størrelser overfor andre hunde.
Selv når de bare er venlige og vil lege, kan de ofte være ret provokerende og lidt for smart i deres kropssprog og måde at lege på. Og her er det ikke usædvanligt at en ældre hunde vil give klar besked.
Reiki har fået en del klø på den konto. Der er aldrig nogen der har taget hårdt fat -men det har både set voldsomt ud og lydt drabeligt når de har lagt ham ned og brummet/knurret af ham. Men ikke en eneste gang har der været mærker eller på anden vis noget at se efterfølgende, og straks han har dæmpet sin "konge over verden"-attitude har de da osse sluppet og ladet ham rende rundt igen.
Reiki var meget tykhovedet da han var omkring 1-1½ år. Han overså/valgte at overse de andre hundes signaler om at opføre sig ordentligt, og det koster altså kraftigere irettesættelser. Og jeg tror såmænd blot det er det Buller gør.
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.953
-der synes jeg nu det er helt ok hvis han vælger nogen grupper af hunde fra
jul 2007
Følger: 37 Følgere: 33 Hunde: 2 Emner: 370 Svar: 2.448
jun 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Svar: 231
Spørgsmålet fra Anne P lyder bare "hvad kan jeg gøre for at lave om på dette problem? "
Og der er løsningen, måske, at mindske hundens tilhørsforhold til det specifikke område. Anne skriver jo selv, at de er kommet der rigtig meget i foråret, og at han har været alpha i flokken - og så kan det sagtens være årsagen til at adfærden er blevet mere udpræget lige pludseligt. Tilsyneladende er det jo noget, som er eksaleret i den sidste tid - og så kan hans alder, og trangen til at irrettesætte og opdrage, ikke umiddelbart bare forklare det helt
Hvis han samtidigt ikke udviser det samme reaktionsmønster andre steder, er det ret oplagt, at han er begyndt at ville sætte sig mere i respekt, fordi han er begyndt at betragte stedet som sit territorie. Og så er løsningen simpelthen at undgå stedet i en periode, og i stedet benytte andre hundeskove.
jun 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Svar: 231
Så den forklaring om en sur gammel hund, er bare ikke god nok, før andet er udelukket
jul 2007
Følger: 37 Følgere: 33 Hunde: 2 Emner: 370 Svar: 2.448
Han respekterer hunde der er ældre end ham, og er yderst tålmodig med hvalpe til de er omkring 5-6 måneder. Det er mest de hanhunde fra 8-9 måneders alderen og op af, det går udover. Specielt hvis de løber, nærmer sig de små hunhunde,og ikke respekterer Buller.
Adfærdsproblem?