{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Amerikansk staffordshire terrier Two-Face [ Himmelhund] 2002

10.295 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Camilla
Kvinde | 40 år | Oprettet: 15. jan 2007


Amerikansk staffordshire terrier Two-Face

Fødselsår:
2002
Størrelse:
25kg, og 50 cm høj
Mellem hund, god størrelse, dog for stor af racen
Temperament
Efterhånden en ældre Dame, der ikke gider det vilde længere. Er dog altid frisk på leg med en tennisbold - og ofte også med sin "lillebror" Alvin.
En rigtig hygge-røv, der for tiden befinder sig bedst i sofaen, tæt klistret op af enten moar mageligt under et varmt tæppe.

Er herre bange for katte, guldfisk, pindsvin, slanger og alt andet der laver udfald mod hende*G*
ELSKER at komme ud at gå
"Overfalder" mennesker ved at overslikke dem hvis hun kan komme afsted med det - så snak dog med mig ;-)
Genial til børn, hun finder sig i ALT.
Tricks
Sit, dæk, gå-over-og-læg-dig, plads, indkald, bliv, vente på værsgo når der er mad, kravle, sid pænt (lidt ala et egern), op og balancere kun på bagbenene, slalom, 8-taller mellem ben, hum dig (når hun ligger og fylder) osv
Stævner
Ingen - hun er jo steriliseret
Stamtavle
Ja, DKK.

På tavlen hedder hun:
Great Am-staff's Cloudy sky

Far: Zchasqui Of Nice Pharamund's
Farfar: White Rock Chaskras El Diego
Farmor: Great Pharamund's Tabasco
Farfars far: White Roch's Gem Dandy
Farfars mor: Chasqui Patty Petticoat
Farmors far: Chasqui Red Raging Bull
Farmors mor: Reregade's Silver Smoke Nyonya

Mor: Gillycuddy Thrisya The Best
Morfar: Black Magic's Torpedo
Mormor: Perdues Hearts On Fire
Morfars far: Perdues Sumthg To Talk About
Morfars mor: Perdues Black Magic Siren
Mormors far: Perdues Easy Rider
Mormors mor: Perdues EC Heartbreaker
Køn
En rigtig smuk tæve, nu steriliseret
Beskrivelse
Dejlig dame med et meget charmerende sind. Altid glad.
Elsker at være ude, og møde mennesker - allerbedst er hvis de nu har noget mad til hende.

Hun ved for det meste hvor vi skal hen - og man skal bestemt ikke begynde at nævne navne, for så skal det helst gå over stok og sten.
Bonnie og Bogart er de helt store farvoritter - der får man nemlig godbidder og kæl :D

Vil helst sove i sengen sammen med mig, problemet er bare at hun stjæler min dyne ved at lægge sig oven på den - og hun er altså temmelig tung!
Så det show er slut nu.

Elsker mad - kan lokkes til alt for godbidder!
Har formået at tigge en fransk hotdog ud af hånden på en fremmed mand der kom gående, og rejer fra en mand der sad på en bænk...

Kallunkiks er det store hit - hun kan distraheres fra ALT hvis man har sådan en i hånden, selv hunde der står og gør ½m fra hende, dejligt!

Hun er absolut ikke en morgenhund - ligger og putter i sengen indtil jeg tænder lyset ude i gangen, så ved hun at morgenturen er på vej. Hun er først helt sig selv når vi kommer hjem efter morgengåturen. (det er lidt sjovt at der oss er A og B hunde).
Nogle gange skal jeg endda kalde på hende for at få hende ud af fjererne

Har en milliard forskellige øgenavne - bathund, flyveøre, flapøre, tudefjæs, Tuffe, Tufle og så videre i den dur.


Alt i alt en dejlig dame jeg ville have meget svært ved at undvære!

Hun blev desværre overfaldet af en løs malnois med en fuldstændig åndsforladt ejer.
Heldigvis var der ikke de voldsomme fysiske skader, et par indgangshuller efter hjørnetænder, men de psykiske skader er en del værre :-(
Hun er endnu ikke blevet 100% sig selv igen, og har et lidt anstrengt forhold til fremmede hunde.
Surt at så lidt, kan ødelægge SÅ meget


Efter en skade i ryg/skulder, er hele det generelle tempo sat en del ned. Hun gider ikke længere de større vilde hunde, og bliver lidt småsur hvis de bliver ved.
Hun er ved at blive ældre, det kan man tydeligt mærke på hende.

Hun er utrolig glad for sin "lillebror" Alvin, og nyder hans selskab. Ofte søger de hinandens selskab, og putter sammen.
Hun agerer også hans "bodyguard" - hvis tingene er lidt farlige passer hun på ham.

Jeg gider ikke udfordringer, derfor afviser jeg alle.

9-1-14 måtte vi sige farvel til min skønne pige. Hun tabte kampen til cancer - hun vil for altid være savnet. My one and only. Elsker dig min pige!
Kommentér på:
Amerikansk staffordshire terrier Two-Face
Annonce