{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Bichon havanais Pepsi (død d.26/6-13) 1999

11.080 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Bichon havanais Pepsi (død d.26/6-13)

Fødselsår:
1999
Størrelse:
ca. 28,30 cm over ryggen og 5,3 kg
Temperament
Åhh så kærlig... mild og god... Man kunne ikke forestille sig et bedre temperament.
Tricks
hun kan synge på komando...

sørge for sin far ikke sover over om morgenen.

hjælpe med at skovle sne..

rede seng/ gå i seng

Glad ved at hygge
Stævner
Ingen
Stamtavle
Stambogsnavn ved DKK. Jarbirs danes Pepsi .
Vi har været så heldige selv at få lov at give Pepsi navn til stambogen idet vi har fulgt hende fra dag et ;o)

Er avlet ved . Birte og Jan Varmning nede ved Esbjerg
Køn
Tæve
Beskrivelse
Pepsi, eller i daglig tale Pindemand.. er en rigtig god hund, som elsker at hygge.. hun er dog lige blevet single.. det vil sige at vi havde en anden hund af samme race, men den er desværre gået bort... Det sørger vi meget over i den lille familie. Pindemand har dog min datters hund Kaily, som kommer over, men det er dog ikke det samme.. Pind er meget sur på den lille.

Ellers er lille pind en meget sød hund som elsker at hygge med mor og far i stuen om aftenen..
hun skal helst være så tæt på som hun kan komme, og se hvor der sker noget..
Pepsi er født d.07.07.99
Helt super lille hund!!

--------------------------------------------------------------------------------------

Vi er idag d. 26.06.13 i dyb sorg, men samtidigt lettede. Pepsi har fået fred - 12 dage før hun blev 14 år. Efter mange år med smertestillende piller, men en ellers glad hund, har vi idag taget den triste beslutning at aflive Pepsi.
I den sidste måned har appetitten ikke været den samme, og alderen har trykket. Pepsi var de sidste år både blind og døv. Vi har gjort alt hvad vi kunne for, at Pepsi skulle have et værdigt liv til det sidste. I aftes og i nat havde Pepsi særligt ondt og kom med nogle frygtelige hjerteskærende skrig. Derfor blev den tunge beslutning taget.
Pepsi er nu begravet hjemme i haven, hvor hun har fået fred.

Modtager ikke udfordringer
Kommentér på:
Bichon havanais Pepsi (død d.26/6-13)
Annonce