Blanding af racer Laika [Tidl. hund] 2003

1.370 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 24 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Play video

Blanding af racer Laika

Fødselsår:
2003
Størrelse:
Perfekt størrelse :) Ca 24 kilo
Temperament
Hun er altid glad og legesyg, dog kommer hun ikke så godt ud af det med andre hunde, der er større end hende selv.
Tricks
*Sit*
*dæk*
*give pote*
*stå*
*spring*
*på plads*
*indkald*
*vente med at spise før hun får lov.*
*og så kan hun smile, når man ber hende om det.*
*Til tider kan hun også sige I love you. :)*


Da vi siden dag et har fået afvide af alle der ser hende løbe, at hun kan løbe utrolig stærkt, har vi prøvet at måle hende.. og hun nåede op på ca 65 km/t men så var vejen ikke længere :)
Stævner
Vi har kun været til alm, hundetræning med hende, men der kom hun på en 3. plads ud af 30 hunde.
Stamtavle
Hun er en blanding af en dobbermann og en whippet.. :)
Køn
Ja, meget... Hun er en tæve.
Beskrivelse
Hun er en rigtig dejlig hund, der har haft et svært liv med mange ejere, samt været udsat for mishandling, både med tæv, og sultning. Hun er efterhånden ved at falde til ro her hos os, og er nok ved at indse at det er her, hun skal tilbringe resten af sine dage. Da hun aldrig rigtig har fået lov til at være hvalp, har hun stadig utrolig meget krudt i sig, selvom hun er over hvalpestadiet. Men hun er en fantatisk hund og vi er meget glade og stolte af hende :) Vi ville for alt i verden ikke bytte hende til nogen anden hund :)


Vi har haft mange problemer med Laika-pigen, fordi hun var så nervøs altid.. Vi havde hende til dyrelægen, og hun sagde at der ikke var så meget de kunne gøre, men at vi evt. kunne prøve at købe en legekammerat til hende.. det har vi gjort nu, og hun har aldrig været så glad som hun er nu, efter vi har fået lille Toby.. :) Det er guld værd at se de to lege sammen dagen lang.. :)
Kommentér på:
Blanding af racer Laika
Annonce