{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.123 visninger | Oprettet:

sukker mangel.. {{forumTopicSubject}}

Min Teddy er begyndt at få sådan en hovede rysten pga sukker mangel.. vi fodrer pt med noget der hedder Tec- nical som hundene har rigtigt godt af men bestemt syntes er rimeligt kedeligt..
Så igår lånte jeg noget chappi hundefoder af en ven bare for at få noget i Teddy og jeg skal da lige love for at det røg ned..
Kommer så lidt til at tænke på om man skulle købe sådan en sæk og suplere lidt op med en gang imellem.. er det en dårlig ide??

Men jeg ville lige spørge herinde om hvad i gør for at få Engelsk bulldog til at spise og om ikender
problemet med hovederysten ved sukkermangel.. det ligner lidt epilepsi.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  sukker mangel..
  • #1   30. aug 2011 Lider han af Head bobbing ??
    hvis ja så er det lige gyldigt hvilket mad han får, bar han får lidt, så stopper han med at ryste igen...
    Chappi er lidt i samme kategori som matadormix eller McDonnald..

    Ville så helre finde et andet foder som kan holde ham igang hele tiden..
    -forresten, så er det ikke sukker hunde mangler hvis de går "sukkerkold" men fedt..

    http://alexadry.hubpages.com/hub/Head-bobbing-in-dogs


  • #2   30. aug 2011 Head bobbing, sukkermangel ect... ved ik hvad det hedder..
    men ja det ser ud som på filmen i linket..

    første gang det opstod (for en uge siden) kontaktede jeg hende vi har købt ham af og spurgte om hun vidste hvad det var inden jeg kørte til dyrlæge (vi har nemli en indbyrdes aftale om hvilken dyrlæge jeg skal bruge)'

    hun sagde at det var sukkermangel, og at hun havde oplevet det flere gange før (specielt ved ammende tæver) og at vi skulle sørge for at han fik noget foder og en leverpostejmad med sukker på.. men at det ellers var ufarligt hvis vi sørgede for at han fik han får nok at spise.

    Hun har opdrættet engelske bulldogs i dkk i 40 år og lagt liv og sjæl+ alle sine penge i hundene (de har det bedere end hun selv næsten smiley
    så jeg stoler naturligvis på hende.. jeg dog misset en kaffe aftale med hende får lisom at høre mere om dette sukker mangel..

    hvis vi skal til at skifte foder fra tec-nical så ville det jo være fedt at have hende med ind over smiley for vi køber det af hende.


  • #3   31. aug 2011 Min Mille får det også af og til, men kun hvis de har fået for magert kød over en periode, og så får en faste dag...

    Jeg ville finde et foder med et lidt højere fedtprocent, eller tilsætte lidt koldpresset olie eks fiskeolie.....
    eventuelt hvis det foder du bruger har et højenergi foder som du kan suplere lidt med. (kender ikke det mærke)

    Når Mille får lidt rysteturer, så er det lige gyldigt hvad hun får at spise, bare hun får noget at tygge på..
    -Eks har tomat gjort trikket for hende...


  • #5   4. sep 2011 Nobel: tak for tippet med at komme olie i det virker vist:)
    Jeg har droppe det med chappi, for det er jo smask fyldt med kulhydrater...
    F.D.B: Ja Birgit er meget klog når det gælder eb er.
    Vi bor heldigvis på behørig afstand af hende hvis der skulle blive noget smiley hvor kender du hende fra?


  • #6   4. sep 2011 f.d.b: det er ikke hans ører der er noget galt med.. men tror alligevel jeg vil købe det remowax hvis birgit syntes det er en go ide til at rense hans ører i en gang imellem.

Kommentér på:
sukker mangel..

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce