Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Medlemmer: 110
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
3.340 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 21 Svar

Hjertescanning af hvalp? Hjertescanning af hvalp?

Jeg har set en cavalierhvalp til salg. Den er født 28/5 2008, og hjertescannet den 30/7 2008. Hvordan kan det lade sig gøre? Det kan da umuligt give et reelt billede af hvorvidt hunden får endocardiose eller ej? Der er vel en grund til at man først scanner ved 18 mdr.


 
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
00:00
/
00:33
LIVE

Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet

NOW PLAYING

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 480 kr.
  • Forhave og baghave 1.100 kr.
  • Vvs til installation af opvaskemaskine 800 kr.
  • Diverse håndværksopgaver 2.200 kr.
  • Køb og udskiftning af batteri på bil 1.100 kr.
  • Fjern asbest tag 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjertescanning af hvalp?
  • #1   1. aug 2008 :o)

    Den har jeg også set og har tænkt præcis det samme.

    Man kan ikke se noget som helst på en 2 mdr. gammel hvalp ! ! ! Jo, at hjertet slår og at der ikke er misdannelser, men det er jo ikke det, der er problemet med cavalier-hjerter.
    Man kan bruge forældresyrenes scanninger til noget, men det er først rigtig godt, når man kan kigge flere aner tilbage.

    Men en uvidende køber kunne nok godt synes det var værd at betale for. Den er godt nok også dyr, at en DRU-hund at være. Den koster jo næsten det samme, som en DKK-hund.


  • #2   1. aug 2008 Så er jeg ikke helt galt på den smiley

    Synes faktisk det er lidt svineri at slå det op som noget der giver nogen som helst garantier. Og hvilken dyrlæge går dog med til at scanne den når det er fuldstændig ubrugeligt??
    Og ja, synes også prisen er noget voldsom.


  • #3   1. aug 2008 Det siger bare alt om den klub hvalpen var stambogsført i - århh de er altså ikke for kvikke ; )

  • #5   1. aug 2008 Hejsa...
    Jeg er som sådan enig med jer i dette spørgsmål, og det skal siges jeg har ikke set den annoncerede hvalp.
    Dog har jeg selv været udsat for et kuld på 5 hvalpe, hvor moderen ved 1,5 år var scannet 0/1 og faderen ved 4 år 0/2, og 4 ud af fem hvalpe havde en mindre mislyd på hjertet ved 7,5 uge. Jeg kunne som opdrætter af en racen med hjerteproblemer jo ikke sende hvalpene hjemmefra uden yderligere undersøgelser. Jeg talte derfor med Varde dyrehospital, som scanner mine hunde. De kan godt hjertescanne en hvalp, og konstatere om en sådan mislyd er uskyldig eller alvorlig. Det tog 2,5 time og kostede mig 5.500,- men ingen af hvalpene fejlede noget. En af hvalpene havde dog mere prolaps sammenlignet med de andre 4, og det oplyste vi selvfølgelig til køberne. Jeg talte efterfølgende med Lisbet fra Lanbohøjskolen, og hun siger at med hensyn til prolaps, så er det meget svært at se på små hvalpe, da hjerterne er meget elastiske.
    Jeg har ladet mig fortælle, at mange racer har mislyd på hjertet som ganske små. Hjerterne er ikke helt færdige, og der er nogle små sideårer der lukker i en ganske ung alder. Disse kan give små suselyde på hvalpens hjerte, uden det er af betydning.
    /Anja


  • #6   1. aug 2008 Anja: Ja, præcis. Og derfor giver det ikke megen mening at scanne en hvalp.
    De hjertefejl, der kan være på hvalpe er oftest misdannelser, eller som du skriver, ting der ikke er helt færdige endnu. Endocardiose, som jo er vores problem er en sygdom, der kræver tid for at udvikles, da det er en degenerativ lidelse, der nok er medfødt, men som først kommer til udtryk senere.

    Man kan i hvert fald ikke bruge det, som i denne annonce, hvor man fremhæver det, som en virkelig god ting. Jeg kunne godt tænke mig at vide, om det er fordi hvalpen har haft en mislyd de har scannet. I så fald er det næppe en ting at reklamere med, men en ting man underretter evt. køber om.


  • #7   2. aug 2008 Nikkys fejl, hvor en finger/flig af hjerteklappen stritter lige op og slet ikke bugger ned og hjælper med at lukke, tror i heller ikke den ville have været at se ved en scanning, da hun var lille, Er hjerte så lille, man slet ikke kan se, klappen ordentlig?


  • #8   2. aug 2008 Hanne: Det ville man nok kunne have set, hvis det er medfødt. Men som jeg skriver, finder man ikke cavalierens "normale" sygdom - endocardiose - ved en scanning på en hvalp på 2 mdr. u kender jeg ikke Nikkeys sygehistorie eller nøjagtige diagnose, men det er ikke et tilfølde af klassisk endocardiose, som jo er den vi er mest bange for.

  • #9   2. aug 2008 Jeg mener bare, i store træk, at det ikke giver mere mening at scanne en cavalier på 2 mdr. end en hver anden hunderace på 2 mdr.
    Man kan jo lave mange tjek for at sikre, at en hvalp er sund, men jeg mener nu, at man skal holde sig til den gængse undersøgelse, men mindre der er indikation for andet (som ved Anjas kuld).
    At scanne en 2 mdr. gammel cavalier giver folk en falsk tro på, at de køber en hjertefrisk cavalier, hvilket der absolut ikke er nogen garanti for, bare fordi man scanner hvalpen.


  • #10   2. aug 2008 Jeg er enig med Maj-Britt H. Alle mine hvalpe bliver vaccineret og sundhedskontrolleret inden de rejser fra os. Min Dyrlæge har ekstremt gode øre, hvilket det kræver for at høre de små suselyde (der var andre dyrlæger der ikke kunne høre det). Jeg kan bare ikke aflevere en hvalp med en sundhedsbog, hvor der står at der er en suselyd på hjertet (slet ikke når det drejer sig om en Cavalier). Vi var alle sikre på, at hvalpene alle var sunde og raske, da alt andet ville være usandsynligt med hensyn til 4 ud af fem. Men som Opdrætter kan man jo ikke sige til køber, at hvalpen ikke fejler noget, derfor scannede jeg, lige så meget for min egen skyld. Det satte mig så efterfølgende i den situation, at jeg skulle forholde mig til, at en af hvalpene 7,5 uge gammel havde mere prolaps end de 4 andre. efter snakken med Landbohøjskolen, så valgte jeg at sælge hvalpen til en Familie der ikke ønskede hunden til udstilling og avl. I kontrakten står der, at der refunderes et beløb, hvis hunden scannes som 1,5 års og ikke kan opnå avlsgodkendelse. Det er jo faktisk en bedre situation for dem, end dem der ellers køber hvalp. Vi kan jo som Opdrættere aldrig garantere at hvalpene kan opnå avlsgodkendelse....
    Vi oplever hele tiden nye situationer, som vi ikke lige havde forudset, og ind imellem så tænker man om det er hele arbejdet værd. Men det at have hvalpe, er helt vidunderligt, og derfor tager man jo det sure med det søde... Men jeg ville aldrig scanne 8-ugers hvalpe, som garanti for noget som helst. Scanningen kan ikke sige noget som helst i forhold til avlsgodkendelse...der er en grund til at vi scanner første gang som 1,5 års.
    /Anja


  • #11   2. aug 2008 Ok nu er jeg forvirret er endocardiose ikke en deformitet af hjerteklappen, som er medfødt, men som i mange tilfælde forværres med alleren?

  • #12   3. aug 2008 Hanne: Sygdommen ligger i generne og er på den måde medfødt, men den tager tid om at udvikles og man kan oftest først se noget (på scanning), når hunden er 1-1½ år gammel.
    I virkelig grelle tilfælde kan sygdommen udvikles hurtigere, men det er sjældent at se symptomer på hundene, før de er 1-2 år (og det er meget tidligt). De fleste hunde, som har dårlige hjerter, bliver først rigtig syge, når de er 4-5-6 år gamle.


  • #13   4. aug 2008 Tak, så er det alligevel som jeg havde forstået, at Nikkys tilfælde desværer udvikler sig hurtigt. Til gengæld forstod jeg også, at det ikke behøves fortsætte med samme fart, det kan pludselig stoppe. Så selv om Nikky allerede er meget syg nu (2,95 år.) ung, så kan det være der ikke vil være den store ændring. ved den næste scanning. Dog tror jeg der er ændringer hos Nikky, da hun siden sidste scanning er begyndt på Fortekor og der er tydligt, at det hjælper hende. Jeg løb tør for Fortekor en fredag og kunne ikke komme ind efter nogen den dag, og tænkte at der nok ikke skete noget, fordi hun skulle vente til mandag, Jeg kunne ikke køre mandag så det blev tirsdag og da var det allerede meget tidligt hun manglede dem. Hun sov det meste af dagen, tog ikke initeritiv til leg eller noget som helst, trissede bare du og tisse osv og så ind og sove igen. Og det tog næsten en uge før hun igen var livlig og glad. Så det sker helt sikkert aldrig mere.

  • #14   8. aug 2008 Helt ærligt!!!

    Jeg er opdrætter af omtalte hvalp, og jeg vil lige starte med at pointere at det IKKE er Lea der skriver her, men hendes mor Lisbeth.

    Hvor i annoncen står der at det er en garanti mod endocardiose?
    Så Louise ! som syntes at det er noget svineri - jeg vil opfordre dig til at ringe til mig og udgive dig som køber, og så bagefter udtale dig om jeg er en seriøs opdrætter eller et svin...Jeg bliver meget harm over den udtalelse - og samme besked til Tina H og Nicola.
    Jeg vil prøve at redegøre for hvorfor hvalpen er scannet, - selvom jeg ikke er for kvik, totalt uvidende, useriøs og medlem af den forkerte klub....

    Begge forældre er scannet efter de blev 18 måneder af Lisbeth på Landbohøjskolen, og godkendt uden anmærkninger.

    Da han 7 uger gammel var til sundhedstjek hos dyrlægen, kunne hun høre en susen på hjertet, og nærmest foreslog en aflivning...
    Da vi havde sundet os ovenpå den besked, fik vi 2 andre dyrlæger til at lytte på ham - de kunne ikke høre nogen mislyd.
    Vi besluttede at få ham scannet af Ulrik Westrup, som gav os en attest på at han har et meget sundt hjerte.

    Der findes en del andre hjertesygdomme/fejl end Endocardiose som han samtidig er frikendt for - Jeg er helt klar over at det ikke er en garanti for om hvalpen udvikler det senere, men her og nu kan jeg med god samvittighed sælge en sund og rask hvalp. Alternativerne ville jeg ikke kunne leve med.
    Han hedder iøvrigt Mister Magic og er den dejligste lille hvalp, der nu er næsten renlig. Han leger og hygger sig med sin mor, far og to onkler i stuerne og på gården der rummer 4 tønder land. Han har fået en speciel plads i mit hjerte og bliver, som vores andre hvalpe, - ikke solgt til hvem som helst.

    MVH Lisbeth
    En meget useriøs opdrætter i DRU, som kun består af hundemishandlere, plattenslagere, dummernikker og andet godtfolk






  • #15   8. aug 2008 Hej Lisbeth
    Ja det er jo stort set samme situation, som jeg har prøvet. Selvfølgelig skal en hvalp ikke aflives på grund af en mislys. Du har selvfølgelig gjort det rigtige, eller i hvert fald det samme som jeg ville gøre. Alligevel kan vi jo ikke give garanti for hvad der sker i fremtiden, da de fleste sygdomme først udvikler sig med tiden. Med hensyn til klub, så er det jo en generel debat herinde, og er egentligt irrelevant i denne sammenhæng..Jeg er jo DKK, og mener selvfølgelig at det er det "rigtige", du er nok af en anden mening.
    Jeg kunne nu godt tænke mig at spørge dig hvorfor du har valgt DRU. Grunden til at jeg spørger, er: Du hjertescanner jo dine hunde...Hvorfor så ikke opdrætte i en klub, hvor du er sikker på at alle andre avlsdyr også er scannet. På antalsmæssigt små racer, er det jo vigtigt med en stor genpulje, der står du jo væsentligt bedre i DKK. Jeg ser dig ikke som useriøs, men tænker bare på hvad baggrunden for netop dit valg er?
    /Anja


  • #17   8. aug 2008 Betina - din undskyldning er godtaget

    Anja - pyyh det bliver en lang historie, som du må få i næste uge. Mit internet er nemlig nede derhjemme..

    MVH Lisbeth


  • #18   9. aug 2008 Lisbeth, jeg er da ked af at du føler dig sådan trådt på. Men jeg fastholder min kritik af din annonce. Du skriver flere steder at han er hjertescannet, og som uerfaren køber kunne det foranledige til at tro den så ikke kan få endocardiose. Hvis det er fordi hunden har haft en mislyd, hvorfor så slå det hjertescanningen sådan op, UDEN at forklare baggrunden? Du skriver det endda i overskriften, hvordan kan det være af anden grund, end at du vil have det til at se ud som om den er sundere end andre cavalierhvalpe? Nu er hjertefejl måske ikke det aller vigtigste ved køb af hvalp, så det kan ikke være et salgsargument. Hvor mange hvalpe bliver ikke solgt uden scanning?

  • #19   10. aug 2008 Jeg må slutte mig til Louise og fastholde kritikken. Det er fint, at hvalpens mislyd er blevet undersøgt, men næppe noget, der gør den bedre, end andre hvalpe, hvilket måden annoncen er sat op på, let kunne få den uvidende køber til at tro.

  • #20   14. okt 2008 Nu er det så mig selv der skriver (Lea), da min mor ikke har fulgt op på jeres spørgsmål.
    I siger at en uvidende køber ville tro at den var fri for endocardiose og ikke vide at den kan udvikle det senere, men nu er det sådan at selvom vi er medlem af den forkerte klub, så sælger vi ikke vores hvalpe til hvem-som-helst, og slet ikke uden at gøre eventuelle købere opmærksomme på hvilke hjertesygdomme denne race kan udvikle senere.

    Vi sælger ikke vores hunde til folk vi ikke synes lever op til vores krav og derfor har mange førstegangs-hundekøbere fået afslag på vores hvalpe. Det er måske at være sippet, men vi vil gerne sørge for at både hund og ejer passer sammen. Samtidig har vi holdt kontakten til samtlige hvalpekøbere, for at kunne give råd og vejledning og for at følge med i hvordan hunden udvikler sig.
    Synes i er lige lovlig grove at dømme os på, hvad der står på vores hundes papirer, for vi er faktisk mennesker med forståelse, fornuft, og tro det eller ej - med et hjerte.





  • #21   15. okt 2008 Lea P: Jeg dømmer jer ikke efter hvad der står på jeres papirer, selvom jeg ikke skal ligge skjul på på at DRU ikke er min foretrukne stambogsklub. Jeg dømmer ene og alene ud fra teksten i den pågældende annonce, og nævner faktisk ikke DRU overhovedet. Ej heller udtaler jeg mig om jeres evner som mennekser eller opdrættere. Så jeg forstår ikke hvorfor du mener vi er grove?
    Jeg henviser til mit indlæg skrevet den 9/8, og jeg har stadig samme holdning, og de samme spørsgmål, som jeg ikke har fået svar på.
    Og så synes jeg det er lidt tarveligt at slå på at det kun er fordi I avler i DRU, jeg havde haft nøjagtig samme holdning hvis det havde været en DKK hvalp.


  • #22   16. okt 2008 Louise:
    Mit indlæg er ikke møntet KUN på dig. Det kan også være mig der farer for meget op. Som tråd-starter burde du måske undersøge sagen en anden gang, da vi som DRU-avlere føler os hængt ud - på grundlag af en misforståelse.



  • #23   16. okt 2008 Undersøge sagen?? Jeg forholder mig til hvad der står i annoncen, og ikke mindst måden det er sat op på. Intet du skriver nu kan overbevise mig om andet, da du skrev det meget tydeligt i overskriften. Og som tidligere skrevet, mener jeg det er en måde at forvrænge virkeligheden på. Om det er bevidst eller ej, har jeg vel også lov at have en mening om Og jeg synes da jeg har opført mig pænt, og ikke taget denne debat i selve annoncen.
    Summa summarum; du føler dig trådt på, og mener at DRU avlere er hængt ud, på trods af at jeg gør det helt klart, at forargelsen havde været ligese stor hvis det havde været en DKK avler. Så det er IKKE relevant. Men du er selvfølgelig velkommen til at føle dig hængt ud fordi jeg mener du burde have skrevet annoncen anderledes. Men det står for din regning.


Kommentér på:
Hjertescanning af hvalp?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce