709 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Hundefoder Hundefoder

Hej alle
Jeg kunne godt tænke mig at høre jeres meninger om hundefoder.
Jeg skal til at have en lille ny hvalp. Vi har altid givet den gamle hun "kvalitetsfoder" som oftest hills.
Jeg har lagt mærke til at der findes en masse forskelligt foder hvis man køber over nettet i stedet for hos dyrehandleren.

Jeg vil gerne give min lille ny det bedste foder, men det er der lige så mange meninger om som der er hunde glade mennesker.

Er der nogen der har gode råd?
Jeg vil altid undgå biprodukter og for mange kemikalier men hvad mere?

Mvh tina


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ukrudt 800 kr.
  • Græsslåning 800 kr.
  • Wc + armatur installation 1.500 kr.
  • Samle et skrivebord 400 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 1.000 kr.
  • Græsslåning maskine skal medbringes 675 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hundefoder
  • #1   6. sep 2010 Der er utroligt mange tråde om netop foder, hvis du søger i forum.

    Et godt foder er i mine øjne et foder der har kød som 1. ingrediens, ingen hvede eller majs og protein skal komme fra animalske kilder og ikke f.eks. soyaprotein.

    Fodre selv med Fromm, som jeg synes er fint til prisen. Men mange har andre erfaringer og kan sikkert foreslå noget andet og bedre.


  • #3   6. sep 2010 Barf smiley
    Det skal vi til at starte hvalp op på. (når vi har købt den) smiley


  • #4   6. sep 2010 Asta får "Taste of the wild" og ind til videre fungere hunde rigtig fint på det. Sigurt får allergifoder og det er forhåbentlig ikke relevant for dig.

  • #5   6. sep 2010 Thomsen får Olivers, det har han fået hele hans liv og han elsker det, men hvad der er godt foder for nogle er nogle gange dårligt til andre.

  • #6   6. sep 2010 Jeg personligt er overbevist om, at hunde (alle racer og blandinger) skal have meget kød og at det er en gammel myte at hunde kan få proteinforgiftning af for meget kød, det har absolut intet på sig.

    F.eks. køber jeg kun foder, hvor der står kød som det første på ingredienslisten (det som står først er der mest af, det som står som nummer to er der næstmest af osv.)


    Derudover har jeg bl.a. også disse krav til hundefoder:

    - Ingen vegetabilsk biprodukter. (Det er f.eks. skræller, kernehuse og andet affald).

    - Ingen animalske biprodukter. (Det er f.eks. næb og fjer og andet affald).

    - Ingen affaldsprodukter og genbrugsprodukter.

    - Ingen gluten. (Gluten er et protein som er meget vanskelig for en hundemave at fordøje. Den kan være årsag til inflammation i fordøjelseskanalen og kan, i værste fald ødelægge den så hunden udvikler en utæt tarm. Da den ikke er et nødvendigt næringsstof for hunden, hvorfor så bruge den og løbe risikoen?
    Korn et kulhydrat som ikke nødvendigvis er af det onde i hundens kost. Altså det er ikke kun billigt fyldstof, der får dem til at lave flere høm-høm'er, jo større høm-høm'er eller flere = foderet bliver ikke udnyttet og ryger stort set / næsten lige igennem systemet. Tvært imod er den en god energikilde og kan som sådan være gavnlig i hundens kost. Men der findes alternative kulhydrater end dem med gluten - f.eks. brune ris der har en fibertype som kan gavne hundens fordøjelse og søde kartofler).

    -Ingen soya fibre. (Soya fibre er et lav kvalitets fuldstof og kendt for at forårsage allergi).

    - Ingen hvede. (Hvede er mistænkt for at være den hyppigste allergen hos hunde).

    - Ingen kunstige farvestoffer og smagsforstærker.

    - Ingen hormon- og konserveringsmidler. (BHT/BHA/Ethoxyquin).

    - Ingen sukker og salt.

    - Fri for transfedtsyrer (fedt der dræber).

    - Ingen rendering.


    Et kvalitetshundefoder indeholder de vitaminer og mineraler som hunde skal bruge, hvor det derfor ikke er nødvendigt at give diverse kosttilskud.

    Herudover kig på din hund om den trives og fungere på foderet.

    Du kan evt. tage et kig på Petcurean, Orijen, Acana og WolfsBluT, som alle er efter BARK princippet, som Orijen blandt andet kalder det for (Biologically Appropiate Raw food Kipple eller i folkemunde BARF - Biologically Appropiate Real Food, i tørfoderform).


  • #7   19. sep 2010 Tak for alle disse svar. Det hjælper helt sikkert med at finde noget godt fodder at vide hvad jeg skal se efter.

Kommentér på:
Hundefoder

Annonce