408 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 13 Svar

epilepsi epilepsi

Med udgangspunkt i min anden tråd om angst..

Er der nogen der har erfaring med epilepsi hos hunde ?
Hvad er symptomerne hvis hunden ikke får kramper.
Hvordan stilles diagnose ?
Hvor godt hjælper behandlingen ?
Hvor store forandringer ses på hunden efter den er kommet i behadling ?


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tilslutning af ny vaskemaskine - også el 1.000 kr.
  • Klip af hække 2.000 kr.
  • Samle et skab 500 kr.
  • Fjernelse af hvepsebo bag kasse i mit skur 600 kr.
  • Sprøjtning af hvepseboer (app vil ikke tilføje billeder) 1.200 kr.
  • Skrue bordben på bord 350 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  epilepsi
  • #1   19. jun 2009 Den anden tråd..

    http://www.hundegalleri.dk/html/for_messageDetail.asp?MSG_ID=330066


  • #2   19. jun 2009 Madam : Tak .. Alt info er nyttig

  • #3   19. jun 2009 Sille nåede ikke og få medicin ret længe, kun ca 14 dage. Hun fik sit første anfald i marts og så gik det stærkt.Op til 3 anfald om ugen.
    Hun gik først som hun gik i søvne og gik ind i alting. Så gik hun i krampe der kunne tage op til 20 min. Bagefter var hun meget træt.
    Hun blev aflivet efter ca 4 uger fra første anfald.


  • #4   19. jun 2009 Brug hjernen : Det lyder voldsomt...Hvor gammel var hun ?

  • #5   19. jun 2009 Hun blev 3 år. Og der var intet de første år. Men ja det var meget volsomt. og derfor fik hun fred så tidligt. Hverken hun eller vi kunne klare alle de anfald, som jo også kom når vi var på arb.

  • #6   19. jun 2009 Jeg forstår udemærket I valgte at aflive jeres smukke hund...
    Det må være enormt opslidende for alle parter.. Og hunden må være dybt forvirret


  • #7   19. jun 2009 Min søsters hund blev aflivet i okt sidste år .. Han ville være blevet 2 år i feb .. smiley

    Men han fik også konstateret epilepsi , og fik medicin for det .. Den medicin gjorde ham bare til en mærkelig hund .. Han kunne ikke gå på trapper , han stoppede med at være renlig .. Og var en helt anden hund .. Så han fik også fred ..

    Hans anfald var meget voldsomme og han var meget påvirket af dem bagefter ...


  • #8   19. jun 2009 Tina og Alex
    Har du mistanke om, at en af dine hunde har epilepsi?


  • #9   19. jun 2009 Sorry.. læste lige den anden tråd nu. Det er ikke en af dine hunde så:)

  • #10   19. jun 2009 Min gamle hund havde også epilepsi, han stod nærmest og rystede og stirrede ud i luften, anfaldende varede ikke mere end 1-2 min..
    Det gik stort set væk da han blev kastreret, mange hanhunde får det pga. for mange mandlige kønshormoner...


  • #11   19. jun 2009 Min hund har epilepsi..

    Men han er trappet ud af pillebehandlingen og har ikke haft kramper i et år.. Jeg har lovet Simba at han ikke skal have piller for det permanent smiley


  • #12   19. jun 2009 Har haft en mutte med epilepsi, han blev 1½ år gammel. Første anfald vidste vi ikke var sket, der var afføring og urin over alt i bryggerset, og han var smurt ind.
    Vi kunne ikke komme i kontakt med ham i et par timer hvor han bare var som døv og blind, gik bare ind i ting, han var angst og virkede helt tilbage på hvalpestadie, kun godbider stoppet ind i munden af ham gav resultat.

    Senere samme aften så vi ham midt i et anfald, og dyrlægen kom og gav ham beroligende medicin. Dagen efter blev han indlagt og fik efterfølgende medicin mod epilepsi.
    Men efter et par uger kom det igen, flere anfald der kom i serier, rekorden var ca 10 anfald på en weekend, og stort set ingen kontakt til ham i flere dage hvor han bare tågede rundt i mellem anfald.

    Efter en prøve på ca 2 måneder med kemisk kasteration (anfald kunne være udløst af hormoner) gik det ikke bedre, og efter en ny serie på 6-8 anfald på et par dage fik han fred.

    Nogle hunde kan sagtens leve på medicin og ha et godt og langt liv, desværre bare ikke vores.




  • #13   20. jun 2009 Tak for jeres svar..

Kommentér på:
epilepsi

Annonce