De seriøse marsvine ejer

De seriøse marsvine ejer

Medlemmer: 42
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
439 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

foder og grænt i blandning..? foder og grænt i blandning..?

jeg tænkte på vi har nemlig en HEL MASSE æbler som vi gerne vil have spist.. ville det så være en god idé at lave en blandning til marsvinene måske 1-3 gange om ugen..?
Fx i blandningen kan man så have æbler, gulerødder. og andet. som agurk og lidt kartoffel(ved godt man siger de ikke kan tåle det men mine har fået det hele livet og de fejler intet. de får det måske 1 gang om måned højst. )

ville det være godt og måske dække noget af frugt og grønt området..?


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng gardinstang i betonvæg 300 kr.
  • Hækklipning 2.500 kr.
  • Hækklipning og busk beskæring, 1 stk 1.450 kr.
  • montering af to plafond lamper 1.000 kr.
  • Ophæng af ikea skabe/reol 500 kr.
  • Vand / Vaskemaskine 990 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  foder og grænt i blandning..?
  • #1   3. dec 2009 jov jov sevføldig også tørfoder.. det har de adgang til hele dagen..

  • #2   3. dec 2009 Mine får gulerødder, æbler dagligt, sammen med hvad end vi har rester af. Hver dag når jeg har lavet aftensmad, så får de det jeg har skåret fra tomater, peberfrugt, agurk og lign. Så det tror jeg da dine ville blive glade for. Mine får også ind imellem kartoffel skræl... men sjældent. Moren er 6 år og datteren 4.

  • #3   3. dec 2009 Rollo: de får måske katoffel hver anden måned højst. Jeg giver dem det kun her om vinteren, da de har fået alt andet om sommeren og jeg vil gerne varier (staves) med det. De er helt vilde med katofler og syns det er lidt synd hvis de så ikke må få det. (misforstå mig nu ikke)

    Men jov mit spørgsmål var bare om i havde foreslag til hvad man kunne putte i den frugt og grønt blandning så den blv rig på c-vitaminer og hvad de nu ellers skal have.. Det skal helst være noget man lige har i hverdagen da min far ikke gider købe "specille" (staves) ting til dem, bare for at de kan få noget at spise. Han syns det er ok hvis jeg giver dem æbler, gulerødder, agurk osv. som man alligevel køber. vi har kun syltet rødbeder det tror jeg ikke er specelt godt for dem... ?


  • #4   4. dec 2009 Rollo: 10000 tak for hjælpen og tro mig har læst om marsvin men de kom sådan lige pludselig fordi min veninde ikke havde plads til marsvineungerne (som var krølle&plet) så dagen efter måtte mig og far ned og købe ind til dem, osv. og så op og hente dem (de båret ned til mig under jakken smiley )
    Men jov vil da lige kigge ind på den hjemmeside..

    Men hvis vi køber det mad med c-vitaminer må kaniner gerne få det? de skal da også have c-vitaminer selv om de ikke sådan har brug for at få det?


  • #5   4. dec 2009 jeg vil lige snakke med min far om det..

Kommentér på:
foder og grænt i blandning..?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce