vælter anden hund udenfor;/ vælter anden hund udenfor;/
Balder vejer ca. 30 kg. og da vi kom hen til min kusine igår gik vi ud med hundene, de har en hund på 25 kg. (hunhund) Balder ville lege, og det ville hun bestemt ikke, hun er ret gammel og gider sgu ikke det der legen mere. men så løber Balder hen mod hende og løber ind i hende og vælter hende, ved ikke om han simpelthen ikke kunne komme i hold igen eller om han gjorde det med vilje, han fik selvfølgelig skæld ud. men så gik vi ind og der er han bare verdens sødeste hund ved hende, han lagde sågar hans okseøre over til hende og hun var ikke yderligere interessant, men udenfor gik han virkelig nærmest i panik, hvis han ikke kunne se hende, eller hvis hun var 2 skridt foran ham. så til sidst gik vi ud hver for sig med dem. men hvad kan man gør og er det fordi han er i løbetid? han er 7 måneder?
feb 2006
Følger: 70 Følgere: 139 Hunde: 7 Emner: 758 Svar: 27.199
han har sikkert villet lege vil jeg tro....hvis det var fordi hun var i løbetid, så ville han ikke stoppe inde heller, men pas på for selvom han ikke er ældre er han altså gammel nok til at parre
jul 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 189 Svar: 545
selvfølgelig ville han lege, det var meget tydlig. men med måde jo.
jan 2010
Følger: 12 Følgere: 12 Hunde: 1 Emner: 96 Svar: 1.710
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 68 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.191
Hunde gør jo netop det der med at give hinanden en ordentlig en med bagparten...
Hvalpe vælter hinanden på den måde...
Jeg ville intet lægge i det overhovedet
jul 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 189 Svar: 545
jan 2010
Følger: 12 Følgere: 12 Hunde: 1 Emner: 96 Svar: 1.710
...men hvorfor skal han være lige ved hende hele tiden? men kun udenfor?...
Vel sagtens fordi du har lært ham et indenfor er 'rolig-område' hvor imod han udenfor må krudte alt hvad han vil. Det er i hvert fald sådan det foregår herhjemme, og det respekterer Julius :o)
jul 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 189 Svar: 545
vælter anden hund udenfor;/